Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka utworzyła Centrum Genetyczne 1 kwietnia 2016 r. w Poznaniu. Funkcję dyrektora tej jednostki pełni dr hab. Sebastian Mucha.
Misją Centrum Genetycznego jest świadczenie usług z zakresu analiz genetycznych prowadzących do optymalizacji doskonalenia populacji bydła mlecznego w Polsce, w celu zwiększenia jej efektywności i konkurencyjności w stosunku do populacji zagranicznych. Realizowanie misji poprzez wdrażanie najnowszych technologii w zakresie doskonalenia genetycznego powinno stanowić wsparcie dla hodowców bydła mlecznego, producentów mleka, jak i organizacji hodowlanych.
Informacje o prowadzonych w ramach Centrum Genetycznego projektach znajdują się na stronie internetowej www.cgen.pl.
Aktualności
Międzynarodowe uznanie dla Centrum Genetycznego PFHBiPM
Dnia 30 października 2019 r. odbyło się w Rennes (Francja) Walne Zgromadzenie członków spółdzielni Eurogenomics. Zapadła na nim bardzo ważna decyzja…
II Forum Genetyczne: Indeks Ekonomiczny stworzony przez hodowców – dla hodowców
W październiku 2018 roku w Poznaniu miało miejsce I Forum Genetyczne, którego głównym aktorem była selekcja genomowa i genotypowanie. Znakomici…
Współpraca hodowców z naukowcami się opłaca
Konferencje stwarzają okazję do zapoznania się z różnorodnymi zagadnieniami. Wymiana doświadczeń jest ciekawsza, gdy biorą w niej udział zarówno…
Wybór buhaja do krycia samic ma znaczenie
Przyszłe jałówki otrzymają połowę genów od ojca, więc jego wybór jest istotny. Hodowco, czy wiesz, że 100 najlepszych buhajów, których nasienie jest w…
Gdzie szukać najlepszych jałówek hodowlanych?
Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym rankingiem opartym na najnowszych wynikach oceny wartości hodowlanej z sezonu 2019.2. Ranking najlepszych stad…
Nowy ranking dostępnych buhajów z sezonu 2019.2
Zapraszamy do zapoznania się z nowym rankingiem buhajów, który został zaktualizowany w oparciu o nowe wartości hodowlane buhajów z sezonu oceny…
Czy informacje, które rejestruję w gospodarstwie mają wpływ na ocenę wartości hodowlanej?
Bez oceny wartości użytkowej danej cechy nie powstanie ocena wartości hodowlanej. Co więcej, jakość oceny wartości hodowlanej bydła zależy od…
Konferencja naukowa Interbull i ADSA
Konferencja naukowa Interbull i amerykańskiego towarzystwa zajmującego się szeroko rozumianymi naukami o mleku (ADSA), w tym wspólne sesje obu…
Nowy raport dla hodowców
Do bogatej oferty raportów z oceny wartości użytkowej dołącza kolejny dotyczący zdrowotności racic. Pozwoli na indywidualną analizę stanu zdrowia…
Powiększenie bazy genotypów dla oceny nowych cech
Zapadła decyzja o przekazaniudo Centrum Genetycznego PFHBiPM wszystkich genotypów wykorzystywanych do oceny wartości hodowlanej w naszym kraju.