PFHBiPM
Aktualności

II Forum Genetyczne: Indeks Ekonomiczny stworzony przez hodowców – dla hodowców

PFHBiPM | | Hodowla | ZapisyRejestracjaBezpłatne
2019-11-16 - 2019-11-16

Organizator:
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka

Osoba do kontaktu w sprawach związanych z rejestracją:
Agnieszka Szumara | a.szumara@pfhb.pl | 22 502 33 23

W październiku 2018 roku w Poznaniu miało miejsce I Forum Genetyczne, którego głównym aktorem była selekcja genomowa i genotypowanie. Znakomici specjaliści krajowi oraz z Niemiec i z Francji mówili ze sceny do blisko 450 słuchaczy, którzy przyjechali do stolicy Wielkopolski z różnych stron Polski, o wielu aspektach i zastosowaniu tej rewolucyjnej metody w globalnej hodowli bydła holsztyńskiego. Drugoplanowym bohaterem tego wydarzenia był indeks ekonomiczny, którego narodziny były zaplanowane przy udziale hodowców. Swoje preferencje dotyczące cech mających podlegać doskonaleniu w ujęciu ekonomicznym hodowcy wyrażali w ankiecie zaprojektowanej przez Centrum Genetyczne. Żywa dyskusja uczestników świadcząca o zainteresowaniu przedstawionymi tematami oraz pozytywne recenzje po I Forum Genetycznym dały PFHBiPM impuls do kontynuowania takich spotkań.

II Forum Genetyczne odbędzie się w dniu 16 listopada br. w Piątnicy na Podlasiu, w regionie stale dynamicznie rozwijającej się hodowli bydła i prężnego przetwórstwa mleka. Tym razem rolę pierwszoplanową konferencji zagra Indeks Ekonomiczny. Dzięki wytężonej pracy Centrum Genetycznego PFHBiPM pojawiło się długo oczekiwane nowe narzędzie selekcyjne dla hodowców bydła rasy PHF. Podczas II Forum Genetycznego prelegenci, także zagraniczni, wprowadzą nas w tajniki jak rozumieć i interpretować indeks ekonomiczny, jak go używać w codziennej pracy hodowlanej w stadzie i jakich dostarczy korzyści w hodowli. Oczywiście, nie zabraknie też tematów związanych z oceną genomową, która nadal rozwija się i znajduje uznanie u coraz większej liczby naszych hodowców.

Szanowni Hodowcy!
Udostępniamy link z formularzem do rejestracji uczestników. Liczba miejsc jest ograniczona, tak więc o możliwości udziału w konferencji decydować będzie kolejność zgłoszeń.


Liczba miejsc ograniczona. W przypadku dużego zainteresowania Instytucje będą mogły być reprezentowane maksymalnie przez dwie osoby. Będziemy się z Państwem kontaktować telefonicznie.

Szczegółowy program konferencji 16 listopada 2019 r.

Moderatorzy: dr Tomasz Krychowski, dr Agnieszka Nowosielska

10.00–11.00 Rejestracja uczestników

11.00–11.10 Oficjalne rozpoczęcie II Forum Genetycznego – Prezydent PFHBiPM

11.10–11.30 Znaczenie selekcji dla wyników ekonomicznych stada – dr hab. Tomasz Strabel

11.30–12.10 Stosowanie indeksów ekonomicznych i genotypowania w praktyce na przykładzie włoskich hodowli – dr Giulio Visentin, ANAFI, Włochy

12.10–12.25 Dyskusja

12.25–13.00 Przerwa kawowa

13.00–13.20 Genotypowanie podstawą selekcji w krajach członkowskich Spółdzielni Eurogenomics – dr Jarosław Jędraszczyk

13.20–13.45 Polski indeks ekonomiczny nowoczesnym sposobem wyrażania wartości hodowlanych – dr hab. Sebastian Mucha

13.45–14.10 Praca hodowlana w stadzie z wykorzystaniem indeksu selekcyjnego – dr Katarzyna Rzewuska

14.10–14.25 Dyskusja i zakończenie konferencji

14.30 Lunch

 

Przedsięwzięcie współfinansowane z Funduszu Promocji Mleka