Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka utworzyła Centrum Genetyczne 1 kwietnia 2016 r. w Poznaniu. Funkcję dyrektora tej jednostki pełni dr hab. Sebastian Mucha.
Misją Centrum Genetycznego jest świadczenie usług z zakresu analiz genetycznych prowadzących do optymalizacji doskonalenia populacji bydła mlecznego w Polsce, w celu zwiększenia jej efektywności i konkurencyjności w stosunku do populacji zagranicznych. Realizowanie misji poprzez wdrażanie najnowszych technologii w zakresie doskonalenia genetycznego powinno stanowić wsparcie dla hodowców bydła mlecznego, producentów mleka, jak i organizacji hodowlanych.
Informacje o prowadzonych w ramach Centrum Genetycznego projektach znajdują się na stronie internetowej www.cgen.pl.
Aktualności
Aktualne zakresy indeksów i dostępne buhaje
Wyniki indeksów selekcyjnych zwierząt publikowane w każdej ocenie wartości hodowlanej odnosimy do wyników osiągniętych przez populację w tym samym…
O optymalizacji żywienia i hodowli w dobie kryzysu
Optymalizacja żywienia w dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego była tematem tegorocznego XVII Forum Zootechniczno-Weterynaryjnego.
W trakcie…
Bydło rasy simentalskiej z kwietniowymi wynikami OWH
Bydło rasy simentalskiej otrzymało kwietniowe wyniki oceny wartości hodowlanej. Najlepsze buhaje i krowy zostały opublikowane w rankingach dostępnych…
Krowy i jałówki z kwietniowymi wynikami oceny wartości hodowlanej
Udostępniliśmy kwietniowe wyniki oceny wartości hodowlanej samic rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Zachęcamy do korzystania z rankingów zwierząt…
Kwietniowe wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów
Opublikowaliśmy kwietniowe wyniki oceny wartości hodowlanej buhajów rasy PHF. Rankingi CGen można szeregować według najnowszych wartości Indeksu…
Konsultacje dobrostanowe jako metoda ograniczenia strat
Przygotowując się do budowy nowej obory warto przeprowadzić audyt aktualnie użytkowanego budynku. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozpoznać…
O ocenie wartości hodowlanej podczas warsztatów Interbull
Pracownicy PFHBiPM uczestniczyli w lutym w warsztatach Interbull. Stanowią one ważną platformę do dyskusji o przyszłości międzynarodowej oceny…
Wysoka produkcja i dobra płodność idą w parze
Wzrost produkcji i poprawa płodności wzajemnie się nie wykluczają. Taki wniosek pojawił się w artykule czasopisma “Holstein International”. Zaprzecza…
Opublikowaliśmy wyniki z lutowego sezonu OWH
Wyniki oceny wartości hodowlanej z lutego 2023 r. są już dostępne.
Opublikowaliśmy:
- rankingi na bazie Indeksu Ekonomicznego (IE) lub indeksu PF…
Raport z dostępności nasienia buhajów
Przygotowaliśmy raport z dostępności nasienia buhajów rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej. Zawiera on osobniki z najlepszymi wynikami Indeksu…