PFHBiPM
Aktualności

Laboratorium Genetyki Bydła

Hodowla | |

Stworzone przez hodowców – dla hodowców

Laboratorium Genetyki Bydła jest jedynym w Polsce laboratorium wykonującym usługi genotypowania bydła dla hodowców indywidualnych i jednocześnie jedynym, które jest wyłączną własnością hodowców. Laboratorium zostało uruchomione w 2015 roku.

Laboratorium składa się z dwóch kooperujących pracowni: Pracowni Izolacji Kwasów Nukleinowych i Pracowni Analizy Kwasów Nukleinowych. W pierwszej z nich z materiału biologicznego – najczęściej tkanki z ucha, przy użyciu odpowiedniego sprzętu, izolowany jest materiał DNA danego zwierzęcia, a następnie poddawany jest on ocenie ilościowej. W drugiej pracowni – Pracowni Analizy Kwasów Nukleinowych znajduje się specjalny aparat – czytnik laserowy, który umożliwia analizę, otrzymanego w pierwszym etapie pracy materiału. Obie pracownie spełniają wszystkie wymagania i standardy laboratoriów badawczych: posiadają regulowane ciśnienie w pomieszczeniach, odpowiednie zabezpieczenia i zostały wyposażone w najwyższej klasy sprzęt badawczy.

Obecnie w Laboratorium Genetyki Bydła stosowane są macierze EuroG_MDv3_XT_POL. Są to specjalnie zaprojektowane dla naszego kraju macierze. Pozwalają one odczytać około 54 tysięcy markerów SNP. Identyfikacja tych miejsc pozwala na ocenę markerów genetycznych powiązanych z genami, które wpływają na interesujące cechy zwierząt gospodarskich. 

(Kliknij i obejrzyj film >>)

USŁUGI

Laboratorium koncentruje się przede wszystkim na genotypowaniu samic rasy PHF do celów szacowania genomowej wartości hodowlanej. W pracowniach prowadzi się badania analityczne nad genomem samic, których wyniki są następnie przesyłane do jednostki obliczeniowej szacującej wartość hodowlaną. Obecnie genomowa wartość hodowlana dla samic szacowana jest sześć razy w roku.

Laboratorium nieustająco dąży do dopasowania swojego profilu do wymagań klientów oraz rozwijania swoich  kompetencji tak, aby jak najsprawniej reagować na ich potrzeby. W 2020 roku umożliwiliśmy naszym hodowcom nowe oferty badań.

Obecnie oprócz szacowania genomowej wartości hodowlanej przeprowadzana jest kontrola pochodzenia zwierząt. Usługa ta pozwala na zweryfikowanie rodowodów zwierząt w księgach. Badanie odbywa się zgodnie z międzynarodowymi standardami określonymi przez ISAG i ICAR. 

Poza szacowaniem wartości hodowlanej oraz kontrolą pochodzenia w Laboratorium Genetyki Bydła przeprowadzana jest analiza szczególnych cech genetycznych, podczas której badane są dwie podstawowe grupy cech: defekty genetyczne oraz cechy użytkowe. Warto zauważyć, że oznaczenie szczególnych cech genetycznych, w porównaniu do szacowania genomowej wartości hodowlanej możliwe jest dla wszystkich ras. Analiza szczególnych cech genetycznych opiera się wyłącznie na genotypie danego zwierzęcia, bez konieczności wglądu w rodowód czy użycia populacji referencyjnej. (pfhb.pl/uslugi)

W tej chwili w Laboratorium Genetyki Bydła możliwa jest analiza 12 chorób i defektów genetycznych oraz 5 cech użytkowych:

 

 

 

WSPÓŁPRACA

Laboratorium Genetyki Bydła wykonuje dodatkowo badania zlecone przez krajowe uczelnie rolnicze, genotypując inne gatunki zwierząt. Od 2016 roku laboratorium współpracuje także z dwoma litewskimi związkami hodowców – Związkiem Hodowców Bydła Czarno-Białego (Lithuanian Black & White Cattle Improvement) oraz Związkiem Hodowców Bydła Czerwonego (Lithuanian Red Cattle Improvement Association).

CERTYFIKATY

10 listopada 2021 roku Laboratorium Genetyki Bydła otrzymało akredytację ICAR jako „Accredited laboratory for SNP – based genotyping” czyli laboratorium akredytowanego w zakresie genotypowania zwierząt poprzez analizę mutacji SNP. Oznacza to, że wyniki prowadzonych w LGB analiz są na poziomie czołowych laboratoriów na całym świecie i mogą brać udział w międzynarodowej wymianie danych. Jest to potwierdzenie  jakości wyników dostarczanych do polskich Hodowców i rozwoju genetycznych metod doskonalenia bydła.

Na początku 2021 roku Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM w Parzniewie po raz drugi przystąpiło do testów międzylaboratoryjnych organizowanych przez ISAG. W panelu testowym 2020–21 w zakresie badania pochodzenia metodą analizy mutacji SNP u bydła wzięło udział 40 laboratoriów z całego świata. Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM ukończyło go po raz drugi z najwyższą możliwą oceną, co stawia nas w jednej linii z najlepszymi światowymi laboratoriami.

Dowiedz się więcej o swoich samicach i skorzystaj z oferty genotypowania. Pobieramy materiał biologiczny od małych jałówek i krów, wysyłamy do laboratorium, a Ty otrzymujesz wyniki. Możesz to zrobić już dziś – zadzwoń lub napisz, jesteśmy do Twojej dyspozycji: pfhb.pl/doradztwo/doradztwo-hodowlane.

 

Odwiedź stronę naszego laboratorium i sprawdź aktualności: pfhb.pl/laboratoria/laboratorium-genetyki-bydla/kontakt