PFHBiPM
Aktualności

Co ma wpływ na opłacalność produkcji mleka? cz. 2

Krzysztof Słoniewski, Joanna Pośniak | | Ocena wartości użytkowej
Wydajność jest ważna, ale…

Co zatem wpływa na wynik finansowy gospodarstwa mlecznego? Tu zaskoczenia nie będzie. Przede wszystkim wpływa na niego wydajność krów. Z zamieszczonej tabeli wynika, że w gospodarstwach, w których krowy dawały średnio ponad 8000 kg mleka rocznie, nadwyżka bezpośrednia wynosiła w przeliczeniu na jedną krowę znacznie powyżej 8000 zł. Był to wynik wyraźnie, bo o ponad trzy i pół tysiąca złotych wyższy, niż w gospodarstwach, gdzie roczna wydajność krów wynosiła między cztery a pięć tysięcy kilogramów mleka. Dochód z gospodarstwa, przeliczony na jedną krowę, także wzrastał wraz z wydajnością krów. Różnica między skrajnymi grupami gospodarstw przekraczała 2000 zł na krowę rocznie.

Zależność między wydajnością i opłacalnością nie może być zaskoczeniem dla nikogo, kto zna realia produkcji w gospodarstwach mlecznych. Zapłata za sprzedane mleko stanowi główny przychód w takich gospodarstwach. Im jest go więcej, tym większa nadwyżka bezpośrednia, a co za tym idzie (przeciętnie rzecz biorąc) większy dochód, z gospodarstwa.

Tym co jest pewnym wyznacznikiem powodzenia, co pozwala na zachowanie rentowności w prowadzonym gospodarstwie jest zysk uzyskiwany ze sprzedawanego do mleczarni mleka. Pamiętać jednak należy, że za odpowiednią gratyfikacją nie stoi tylko ilość oddawanego surowca, związana z wydajnością utrzymywanych krów, ale także jego jakość. Skład chemiczny mleka – tłuszcz, białko, kazeina, laktoza czy liczba komórek somatycznych – to czynniki, które odgrywają dla mleczarni niebagatelną rolę technologiczną. Udział tłuszczu i białka w mleku w dużej mierze decyduje o jego przeznaczeniu do produkcji w zakładzie. Jak nie trudno się domyśleć, im większy ich procent, tym lepsze wynagrodzenie dla hodowcy. Co zatem zrobić, aby podnieść ich zawartość w mleku? Żywić swoje krowy odpowiedzialnie, czerpiąc potrzebne informacje z wyników próbnych udojów, o których więcej w dalszej części tekstu. Prawidłowe zbilansowanie dawki pokarmowej w stosunku do zapotrzebowania i produkcji mlecznej, wpływa niebagatelnie na zdrowie i wydajność stada. Informacja o statusie zdrowotnym stada to kolejny czynnik kształtujący potencjał całego stada jak również pojedynczych zwierząt. Stany zapalne wymion w stadzie, powodują nie tylko mniejszą wydajność ale również wpływają na zawartość poszczególnych parametrów mleka, a wzrost liczby komórek somatycznych, dla zakładu przetwórczego oznacza duży problem technologiczny. Dlatego inwestycja w profilaktykę zdrowotną, jest tutaj jak najbardziej wskazana. Pamiętajmy, że 75% wszystkich stanów mastitis przebiega bezobjawowo i tylko wyniki użytkowości mlecznej, której jednym z elementów jest stały monitoring LKS w próbach mleka, daje gwarancję „wyłapania”, a nawet leczenia na wczesnym etapie choroby krów problematycznych – wpływających na straty stada w produkcji mleka.