Współczesny hodowca bydła mlecznego w swej pracy hodowlanej staje przed wieloma pytaniami dotyczącymi stada, wartości hodowlanych zwierząt, ich pokroju, wyboru buhaja do krycia samic, indeksu selekcyjnego PF:
- Na podstawie jakich danych dokonywać selekcji w stadzie? Jak ustalić cel hodowlany dla stada? Czy wystarczy brać pod uwagę tylko użytkowość mleczną, czy ważniejsze są wartości hodowlane?
- Czym różni się wartość hodowlana zwierząt wyliczona na podstawie rodowodów od konwencjonalnej lub genomowej oceny wartości genetycznej?
- Czym kierować się dokonując zakupu lub sprzedaży materiału hodowlanego i gdzie znaleźć potrzebne informacje?
Pytania te są zróżnicowane w zależności od celu hodowlanego, sytuacji środowiskowej i ekonomicznej gospodarstwa.
PFHBiPM dostrzegając problemy polskiego hodowcy systematycznie dostosowuje zakres świadczonych usług do ich zmieniających się potrzeb. Służyć temu mają także zmiany organizacyjne m.in. połączenie stanowisk selekcjonera bydła mlecznego i klasyfikatora w rolę doradcy hodowlanego, którego zadaniem jest pomoc hodowcy w codziennej pracy hodowlanej.
Doradca hodowlany PFHBiPM będąc z wizytą w gospodarstwie ma dostęp do aktualnych informacji zawartych w systemie teleinformatycznym PFHBiPM o jałówkach i krowach w stadzie, takich jak: rasa hodowanych zwierząt, wpis do księgi, wartości hodowlane, bilans genetyczny. Na podstawie tych informacji wspólnie z hodowcą ustalają cel hodowlany oraz termin i sposób jego realizacji.
Każdy z doradców posiada uprawnienia do prowadzenia oceny typu i budowy zwierząt. Informacje o budowie zwierząt są wykorzystywane przy doborze buhajów do stada za pomocą programu Doko.
Hodowca, któremu zależy na szybszym postępie genetycznym, może skorzystać z usługi genotypowania zwierząt i na podstawie tych wyników z dużą dokładnością prowadzić prace hodowlane w stadzie. Doradca hodowlany poinformuje również jak korzystać z narzędzi oferowanych przez Centrum Genetyczne PFHBiPM.
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka chce otoczyć hodowców opieką dając im realne i praktyczne wsparcie w postaci nowoczesnych narzędzi pomocnych w rozwiązywaniu stojących przed nimi zadań i problemów, wiarygodnych informacji oraz wiedzy i zaangażowania swoich pracowników takich jak doradca hodowlany.
Praca hodowlana w stadzie jest działaniem długofalowym. Ponieważ zależy od wielu zmieniających się w czasie czynników, dlatego tak ważnym jest, by działania podejmowane w stadzie były racjonalne i trafne, a nie przypadkowe oraz realizowane konsekwentnie. Wtedy przyniosą oczekiwane rezultaty.
Zapraszamy wszystkich hodowców do współpracy. Aby skorzystać z usługi doradztwa hodowlanego wystarczy zadzwonić na jeden z podanych poniżej numerów telefonów.
Naszym celem – Twój sukces hodowlany!
Zespół ds. doradztwa hodowlanego
Aneta Bartkowiak
dolnośląskie, opolskie, śląskie, wielkopolskie
tel. 661 808 012
Mieczysław Kopiczko
podlaskie, warmińsko-mazurskie
tel. 661 808 003
Piotr Kowol
małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie
tel. 661 808 011
Emilian Pogorzelak
dolnośląskie, opolskie, śląskie, wielkopolskie
tel. 517 860 264
Paweł Przybylak
dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie
tel. 661 808 016
Michał Szyło
kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie
tel. 604 988 746