PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Jak domowymi sposobami radzić sobie z muchami w oborze?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Przebywając wśród zwierząt w gospodarstwie nie da się nie zauważyć dookoła latających owadów – szczególnie tych nieprzyjemnie kąsających, które atakują nie tylko zwierzęta.

Zespół japońskich badaczy znalazł radę na zbyt naprzykrzające się towarzystwo – malowanie zwierząt. Okazuje się, że czarno-białe pasy pokrywające sierść zebry nie służą tylko jej estetycznemu wyglądowi – to dzięki nim zwierzęta są mniej narażone na pogryzienia. Czarne krowy pomalowane tak, by wyglądały jak zebry, są znacznie mniej narażone na ukąszenia końskich much – prawie o 50% mniej, zgodnie z nowymi badaniami opublikowanymi w PLOS One.

Zespół japońskich naukowców zwerbował sześć krów i każdą z nich odpowiednio pomalował – w czarno-białe paski, w czarne paski i bez pasków. Następnie wykonał zdjęcia pomalowanej prawej strony krowy, licząc liczbę ugryzień w miarę ich pojawiania się i czekał na reakcję krów.
Podczas gdy niepomalowane krowy i krowy z czarnymi paskami znosiły 110 ugryzień w ciągu 30 minut, czarno-białe krowy zostały pokąsane mniej niż 60 razy w tym samym okresie.

Skąd skuteczność tego specyficznego malowania? Wcześniejsze badania dowiodły, że muchy rzadziej lądują na czarno-białych powierzchniach – polaryzacja światła zaburza ich percepcję, przez co nie mogą one prawidłowo wyhamować.

Malowanie krów to pomysł przyjazny środowisku, skuteczny lecz pracochłonny. Farba na bazie wody, którą pomalowane są zwierzęta, blaknie po około tygodniu. Dlatego też „zabawa” w farbowanie krów znalazłaby zastosowanie przy kilku sztukach bydła i do tego wybitnie jednolitych kolorystycznie ;)

Więcej szczegółów na łamach Hodowli i Chowu Bydła: https://holstein.pl/na-zebrze-mucha-nie-siada/

źródło: https://edition.cnn.com/2019/10/08/us/cows-painted-zebras-avoid-flies-scn-trnd/index.html
zdjęcie: https://amazing.zone/cows-disguised-as-zebras-get-less-fly-bites

Wróć