PFHBiPM
Ciekawostki

Czy krowy potrafią pływać? Kiedy krowa daje mleko? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Czy Milka naprawdę jest fioletowa? Po co bydłu rogi?

Zapraszamy do działu ciekawostek, w którym odpowiemy na te i inne pytania dotyczące bydła domowego. Jako zwierzęta od tak dawna towarzyszące człowiekowi, wydawać by się mogło, że nie skrywają już przed nami żadnych tajemnic. Cały czas jednak zaskakują i zachwycają. Krowy to niesamowite i mądre istoty, które pozostają w służbie człowieka od dawien dawna. Warto zatem poznać je bliżej i dostrzec w nich coś więcej niż dość bierne zwierzęta polegujące i przeżuwające „trawę” cały dzień. 

Ciekawostki

Dlaczego warto pić mleko po jedzeniu na ostro?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Pod pojęciem ostrych papryczek kryje się wiele ich rodzajów i odmian. Najbardziej znane są chili, habanero czy jalapeño – ale to tylko czubek góry lodowej jeśli chodzi o liczbę odmian papryczek. Różnią się one od siebie rozmiarem, kształtem, a przede wszystkim poziomem ostrości. Ten ostatni określa się na podstawie tzw. skali Scoville’a – specjalnej gamy pikantności opracowanej przez chemika Wilbura Scoville’a, mierzącej zawartość kapsaicyny w danym produkcie, która odpowiedzialna jest za ostry smak papryczek.

Piecze, szczypie, pali żywym ogniem – to często czujemy po zjedzeniu ostrej papryki. W takiej sytuacji sięgamy najczęściej po wodę, jednak okazuje się, że ona tylko pogarsza sprawę! Dzieje się tak dlatego, że woda rozrzedza kapsaicynę, przez co jest ona lepiej rozprowadzona w ustach...

Najlepszym sposobem na złagodzenie palącego uczucia jest... mleko!

A konkretnie białko w nim występujące, które wypiera związek chemiczny sprawiający, że smak papryki jest taki ostry.

„Okazuje się, że w mleku znajduje się białko, które zastępuje kapsaicynę w receptorach na języku” – mówi Paul Bosland z Uniwersytetu Stanowego Nowego Meksyku – „to naprawdę najszybszy sposób, aby załagodzić uczucie pieczenia”.

Nie tylko mleko, ale również śmietana, jogurt czy lody są w stanie zneutralizować działanie kapsaicyny. „Także węglowodany zastępują kapsaicynę w receptorach, ale nie tak skutecznie jak mleko” – powiedział Bosland.

Źródło: https://www.ekologia.pl/ciekawostki/mleko-naprawde-lagodzi-ostrosc-papryczki-chili,21892.html

Wróć