PFHBiPM
Aktualności

Mleko A2 – Jak poznać potencjał swojego stada

Małgorzata Grabowska | | Hodowla

W ostatnim czasie coraz głośniej i częściej słyszy się o nowej odmianie mleka – Mleku A2 – taka jest jego nazwa handlowa. Z czym związana jest ta nazwa? Czym charakteryzują się tego typu produkty mleczne? 

Odnosząc się do mleka A2, mówimy tylko o konkretnym rodzaju zawartego w nim białka, zwanym beta kazeiną, i niczym innym (nie tłuszczem ani węglowodanami).

Głównym składnikiem białkowym mleka krowiego jest beta-kazeina (CSN2), która może występować w 12 wariantach: A1, A2, A3, B, C, D, E, F, H1, H2, I i G. Jednak tylko siedem z nich (A1, A2, A3, B, C, I i E) zostało wykrytych w rasach europejskich. Najpopularniejsze warianty to A1 i A2. A2 uważany jest za najstarszy wariant, z którego w wyniku mutacji, powstały kolejne. Historycznie krowy produkowały mleko, które zawierało tylko formę beta-kazeiny w wersji A2. Natomiast obecnie większość mleka zawiera głównie białka A1. Mleko A2 zatem to mleko krowie, które zawiera tylko wariant A2 białka kazeiny.

Mleko to jest dostępne w handlu w coraz większej ilości krajów na świecie – Nowej Zelandii Australii, Stanach Zjednoczonych ale także w krajach europejskich takich jak Wielka Brytania czy Holandia i jest szeroko promowane jako korzystne dla osób cierpiących na nietolerancję mleka. Uznawane jest za czynnik prozdrowotny, który potencjalnie zmniejsza ryzyko pojawienia się stanu zapalnego lub reakcji alergicznej. Przeprowadzone badania potwierdzają, że u osób spożywających mleko A2 występuje mniejsza podatność na niestrawności czy wzdęcia. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo na polskim rynku również pojawią się produkty z oficjalnym oznaczeniem odmiany mleka A2.

Jedynym sposobem na stworzenie stada produkującego wyłącznie mleko A2 jest selekcja genetyczna – nie ma innej drogi. Aby krowa mogła wyprodukować mleko A2, musi mieć w swoim DNA dwie kopie genu A2. Każde zwierzę otrzymuje jedną kopię genu beta-kazeiny od swojego ojca i jedną kopię od matki. Aby uzyskać populację krów produkujących mleko zawierające beta-kazeinę A2A2 należy wybierać zwierzęta posiadające wyłącznie genotyp A2A2.

Hodowca, który chce się dowiedzieć jaki potencjał genetyczny pod względem wariantu beta-kazeiny ma jego stado, może już dziś skorzystać z usługi genotypowania w Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM. Wystarczy skontaktować się z odpowiednim doradcą ds. hodowli » lub Laboratorium Genetyki Bydła z/s w Parzniewie ». Doradca pobierze materiał do badań (tkanka z ucha), sporządzi protokół z danymi oraz wyśle go do laboratorium. Raport z badania wydawany jest formie raportu dla każdej badanej sztuki. Koszt takiego badania to 100 zł netto za sztukę.

Zapraszamy do zapoznania się z szerszymi informacjami na temat Mleka A2 w artykule „Mleko A2 – nowość na polskim rynku”, który ukaże się we wrześniowym wydaniu czasopisma “Hodowla i Chów Bydła”.