PFHBiPM
Aktualności

Jak skuteczniej podejmować decyzje hodowlane | Ferma 2020

Krystian Korytkowski | | Doradztwo hodowlane

Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszam do Łodzi, 15 lutego na Forum Hodowli Bydła – Produkcji Mleka i Żywca Wołowego odbywającego się podczas XX Międzynarodowych Targów FERMA BYDŁA 2020 (Sala A w Hali Expo)

Program konferencji dostępny na targiferma.com.pl/program/konferencje/

Jak skuteczniej podejmować decyzje hodowlane w oparciu o informacje dostarczane przez PFHBiPM.

Każdy hodowca produkujący mleko dąży do tego by zapewnić jak najwyższą rentowność swojej działalności. Aby to osiągnąć konieczne jest nieustanne zwiększanie efektywności produkcji poprzez maksymalizowanie przychodów przy jednoczesnym optymalizowaniu kosztów. Oprócz takich elementów jak: cena mleka, koszty pasz, odchowu czy koszty zakupu nasienia ważną częścią tego procesu jest genetyczne doskonalenie stada. Podnoszenie poziomu hodowlanego oznacza możliwość wykorzystania większego potencjału zwierząt. Właśnie ta umiejętność wyróżnia hodowców. Kluczową kwestią w tym przypadku jest wyznaczenie kierunku w jakim się chce podążać. Kierunek ten określa się ustalając cel hodowlany, którym następnie należy się kierować podczas podejmowania decyzji dotyczących wyboru buhajów, doborów, remontu stada, selekcji jałówek czy zakupu materiału hodowlanego.

Wykorzystanie informacji o wartościach Indeksu Ekonomicznego (IE) w codziennej pracy w stadzie jest o wiele efektywniejsze, gdy dysponujemy wynikami oceny genomowej swoich samic. W tym przypadku każdą ze sztuk można ocenić na tle całej stawki zgenotypowanych w ostatnim sezonie zwierząt, ale także odnieść ją do pozostałych zwierząt w stadzie, które otrzymały ocenę genomową. 

W skutecznym podejmowaniu decyzji hodowlanych niezastąpione źródło informacji stanowią narzędzia PFHBiPM. Są one stale rozwijane by sprostać wymaganiom współczesnych hodowców funkcjonujących w zmieniających się dynamicznie uwarunkowaniach. Jednocześnie wsparcie doradców hodowlanych PFHBiPM pomaga w optymalnym wykorzystaniu dostarczanych informacji. Korzystając z nich każdy hodowca dzięki genetycznemu doskonaleniu stada może maksymalizować zyski czerpane z produkcji mleka w swoim gospodarstwie. Podejmowanie decyzji selekcyjnych w oparciu o wartości indeksów w połączeniu z dostępem do wyników oceny genomowej i optymalizacją doboru zwiększa efektywność podejmowanych działań i przybliża do osiągnięcia sukcesów hodowlanych.


„Podsumowanie genotypowania” – ranking sztuk z genomową wartością hodowlaną
Interaktywna karta jałówki/krowy