PFHBiPM
Aktualności

Wyniki Indeksu Ekonomicznego na bazie sierpniowej oceny wartości hodowlanej

Agata Gindera | | CGen

Centrum Genetyczne PFHBiPM opublikowało nowe rankingi zwierząt na podstawie sierpniowych wyników oceny wartości hodowlanej. Rankingi najlepszych buhajów, krów, jałówek oraz stad znajdują się na stronie cgen.pl/indeksy/

Po wybraniu interesującego rankingu, domyślnie wyświetli się zestawienie zwierząt uszeregowanych według wartości Indeksu Ekonomicznego, czyli indeksu selekcyjnego wyrażającego łączną wartość hodowlaną zwierzęcia w przeliczeniu na złotówki (więcej informacji tutaj cgen.pl/indeks-ekonomiczny/). Ponadto możliwe jest wyświetlanie rankingów zwierząt według wartości indeksu PF - w tym celu na stronie rankingu należy zmienić kryterium w pierwszym oknie z “IE” na “PF” (lub analogicznie z “rIE” na “rPF”). 

Natomiast wyświetlanie indywidualnych podsumowań genotypowania jest dostępne dla hodowców genotypujących sztuki w Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM i wymaga zalogowania. Zestawienia zawierają wartości IE dla zwierząt zgenotypowanych w aktualnym sezonie, a także wszystkich ocenionych genomowo zwierząt ze stada. Odpowiedzi na pojawiające się pytania dotyczące korzystania z tego narzędzia zostały zebrane tutaj (https://www.cgen.pl/indeksy/pytania-i-odpowiedzi/).

Polecamy też uwadze uzupełnione pytania i odpowiedzi dotyczące Indeksu Ekonomicznego (cgen.pl/indeks-ekonomiczny/pytania-i-odpowiedzi/).