PFHBiPM
Aktualności

SOL na POLAGRZE

Agnieszka Antczak | | SOL

Można śmiało powiedzieć, że po tegorocznej POLAGRZE mamy mnóstwo pozytywnych refleksji.

Przede wszystkim, wyraźnie widać, że polscy Hodowcy doceniają rolę i wagę systemów do zarządzania stadem. Jeszcze w ubiegłym roku nasze zachęty do skorzystania z programu komputerowego budziły niepewność – a to „mam za mało krów”, albo „daję sobie radę po staremu”, albo „to dla mnie za trudne, niech młodzi próbują”.

Tymczasem minął rok i… Hodowcy szukają stoiska SOL! Już nie tylko po to, żeby wysłuchać, po co powstał taki system, lub poprosić o odzyskanie hasła, ale żeby zarejestrować się w programie lub dopytać o szczegóły funkcjonowania SOL: jak stworzyć listę krów uszeregowaną według  Liczby Komórek Somatycznych, jak tworzyć listy krów w I fazie laktacji albo listę krów krytych konkretnym buhajem.

Dużo pytań dotyczyło możliwości uruchomienia powiadomień SMS. Przypominamy, że SOL może przysłać Ci SMSa przypominającego o terminie porodu, szczepieniach czy przeniesieniu cieląt na biegalnię, jeśli tylko zaplanujesz sobie taką pracę.

Jak się okazuje, program odbierany jest jako przyjazny, łatwy w obsłudze i przydatny w codziennych pracach, planowaniu i zapamiętywaniu informacji. Potwierdzają się nasze spostrzeżenia, że w wielu gospodarstwach dane wprowadzane są przez dzieci hodowców. Poza tym szczególnie pozytywnie oceniane są generowane „z automatu” i dostępne na Pulpicie listy krów do zasuszenia czy wycielenia. Chwalicie Państwo także Moduł Inseminator oraz możliwość wglądu w WZ.

Coraz więcej osób interesuje się Analizami, co bardzo nas cieszy, ponieważ pokazuje, że użytkownicy coraz bardziej wnikliwie poznają program i chcą wykorzystywać go w coraz większym zakresie. W Analizach można sprawdzić nie tylko wydajności, zagrożenia ketozą czy parametry rozrodu w stadzie, ale także zobaczyć, jak sprawdza się przyjęty w stadzie model żywienia.

Na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiadała przez całe 3 dni trwania wystawy nasza doświadczona SOL-Asystentka, Katarzyna Kamola, która opiekuje się na co dzień użytkownikami SOL z północno-zachodniej Polski. Mimo, że było bardzo intensywnie, wróciła z wystawy zadowolona i podzieliła się z nami swoimi refleksjami.

Przypominamy, że w razie pytań i wątpliwości dotyczącymi SOLa nie trzeba czekać do wystaw rolniczych. Zawsze można zadzwonić pod nr tel. 22 290 00 92 lub zadać pytanie na czacie https://www.stadoonline.pl/.  Również w każdym numerze Hodowli i Chowu Bydła znajdziecie Państwo artykuły pomagające poruszać się w SOL.