PFHBiPM
Aktualności

Pytanie Dnia: Jak stworzyć swój wykaz z opcji „Moje wykazy”? Meritum

Izabela Trochimiuk | | SOL – Pytanie dnia

Tworzenie Moich wykazów jest bardzo uzależnione od aktualnych potrzeb hodowcy i tego, jakich danych potrzebuje. Wszystkie dostępne kategorie znajdują się w folderach w okienku z lewej strony (pomarańczowa strzałka ⇒ „Dostępne elementy”). W folderze „Ogólne” znajdują się podstawowe dane zwierzęcia tj.: numer kolczykowy, nazwa, rasa, czy lokalizacja. W „Bieżących” można znaleźć informacje związane np. z ostatnim pokryciem. W folderze „Oczekiwane” znajdziemy oczekiwaną datę zasuszenia i wycielenia. Natomiast kolejne foldery, z tytułu już same za siebie mówią co można w nich znaleźć.

Po wybraniu kilku opcji do okienka „Wybrane elementy”, można zmienić ich nazwę w kolumnie „Nagłówek” (granatowa strzałka). W celu sprecyzowania zwierząt, jakie mają pojawić się na wykazie, można wybrać szary prostokąt z napisem „Więcej warunków” (niebieska strzałka), znajdujący się pod okienkiem „Wybrane elementy”. Po jego naciśnięciu, pojawi się tzw. duża wyszukiwarka – o jej działaniu mówimy w pfhb.pl/aktualnosci/pytanie-dnia-jak-znalezc-poszukiwane-zwierze lub youtube.com/watch?v=rnaXJ8mAI9E&t=24s. Obok przycisku wyszukiwarki („Więcej warunków”), znajduje się domyślnie zaznaczony checkbox „Z wyboru” (czerwona strzałka) – jego zaznaczenie oznacza, że brane będą pod uwagę ustalenia wybrane w dużej wyszukiwarce. Przycisk „Wyczyść” (brązowa strzałka) kasuje wszystkie poczynione do tej pory ustalenia.

Kolejną przydatną funkcjonalnością jest „Formatowanie do wydruku” (zielona strzałka).

Umożliwia ona ustawienie m.in. kolejności wybranych do wykazu nagłówków, ustawienia szerokości kolumn czy podzielenie wydruku stron co określoną liczbę wierszy.

 

I to w zasadzie wszystko co powinno się wiedzieć na temat tworzenia indywidualnych wykazów w SOLu. Jest to narzędzie dość rozbudowane, więc aby z niego bezproblemowo korzystać, należy chwilę przeznaczyć na zapoznanie się z metodą jego działania – wtedy żaden wykaz nie będzie już stanowił wyzwania ;).