Pytanie dnia: Jak rejestrować pomiary i przeważenia w SOLu?
Ocena mięsna wprowadza kilka przydatnych opcji i funkcji nie tylko dla hodowców stad mięsnych, ale także i mlecznych. Co więc w niej znajdziemy?
Nowa zakładka „Masa i pokrój” – czyli epicentrum oceny mięsnej – wykaz zdarzeń umożliwia wygenerowanie listy ostatnich zdarzeń zapisanych w gospodarstwie wraz wynikami pomiarów – dzięki temu hodowca nie będzie musiał już ręcznie przygotowywać listy zdarzeń jakie miały miejsce od ostatniej wizyty selekcjonera.
W przypadku grupowej rejestracji – czyli rejestracji pomiarów dla więcej niż jednego osobnika, należy wejść z zakładki „Masa i pokrój” w REJESTRACJĘ POMIARÓW – tam pokaże się lista zwierząt z całego gospodarstwa. W warunkach wyszukiwania na górze strony znajduje się kwadracik do pomiarów – kliknięcie w niego powoduje wyświetlenie wyłącznie jałówek i buhajków pomiędzy 165 a 255 dniem życia oraz buhajów pomiędzy 375 a 465 dniem życia – ten ostatni warunek sprawdzany jest zarówno dla rodzaju „buhaj” jak i „buhajek”, domyślnie odznaczony. Program sprawdza, czy dla zwierząt w tym przedziale wiekowym są już zarejestrowane pomiary. Jeżeli tak to nie wyświetla ich na tej liście.
Aby zarejestrować pomiar dla kilku osobników należy kliknąć w kwadracik z lewej strony numeru kolczykowego a następnie kliknąć niebieski przycisk REJESTRACJA POMIARÓW
W przypadku rejestracji pojedynczego pomiaru dla zwierzęcia można skorzystać albo tak samo z podzakładki „Rejestracja pomiarów”, albo zrobić to bezpośrednio z zakładki „Pokrój” w KJK – wtedy należy kliknąć DODAJ POMIAR i pojawi się tabelka z kalendarzem do wybrania z datą.
Po wybraniu daty i kliknięciu ponownie REJESTRUJ POMIARY, w kolumnie „Masa ciała” można wpisywać wyniki pomiarów. Aby je zapisać, wystarczy kliknąć ZAPISZ na dole z lewej strony.