PFHBiPM
Aktualności

Pytanie Dnia: Jak „przepisać” gospodarstwo w SOL? Cz. 1

Izabela Trochimiuk | | SOL – Pytanie dnia

Zmiana właściciela gospodarstwa wiąże się z papierkową robotą, która dla niektórych zapewne jest ogromną udręką, a dla niektórych neutralnym zajęciem – po prostu do zrobienia. Jak to wygląda w Stado OnLine? Nie jest tak źle, a co najważniejsze – nie trzeba wychodzić z domu.

Gdy w gospodarstwie wszystko pozostaje w dawnym porządku, a ulega zmianie jedynie (i aż!) jego właściciel, oprócz nazwiska gospodarza zmienia się także numer siedziby stada IRZ nadawany przez ARiMR.

Co zrobić w takim razie, aby przepisać zwierzęta do nowego numeru IRZ?

Potrzebne będzie wykonanie operacji pt. „przemieszczenie wewnętrzne”.

Ale najpierw – należy wprowadzić do SOLa nowy nr IRZ. W tym celu, wybieramy zakładkę „Gospodarstwo” w menu programu, a następnie „Dostawcy/odbiorcy zwierząt”. Na górze po prawej stronie widnieje niebieski prostokąt z napisem „Dodaj”.

Pojawi się formatka do wypełnienia pt. „Definiowanie siedziby stada IRZ”. Obowiązkowe są do uzupełnienia pola oznaczone czerwoną gwiazdką – czyli numer siedziby stada oraz nazwa. Dodatkowo użytkownik może powiązać numer stada IRZ z lokalizacją.

Co ważne – w sytuacji przepisania gospodarstwa, czyli jeśli następuje dopisanie nowego numeru IRZ i zmienia się tylko właściciel gospodarstwa, wtedy należy zaznaczyć, że jest to numer „własny”.

W przypadku zaznaczenia numeru jako „obcy” – będzie to oznaczało stado, które nie pochodzi z własnego gospodarstwa. Wtedy też będzie należało określić poziom zgody – czyli wybrać jaka część informacji ma zostać przekazana wraz ze zwierzętami, które przybędą do gospodarstwa.

To nie wszystko jeśli chodzi o przepisywanie gospodarstwa w SOLu. Kolejna porcja wiedzy znajdzie się w następnym wpisie z serii „Pytanie dnia”.