PFHBiPM
Aktualności

A2A2 - genotypuj z nami i wystartuj w projekcie !!!

| Hodowla

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka realizuje projekt współfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, pn. „A2A2 nowa droga produktów mlecznych - zastosowanie selekcji genomowej w produkcji żywności o obniżonej alergenności”.

Już 6 grudnia rozpoczynamy nabór do tego projektu! Nie przegap swojej szansy i zgłoś się!  

Skąd pomysł na rozpoczęcie takiego przedsięwzięcia? Dotychczas w Polsce nie prowadzono działań mających na celu upowszechnienie wiedzy o mleku A2 oraz organizacji produkcji tego typu surowca. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców bydła mlecznego jaki i konsumentów mleka i jego przetworów Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka rozpoczyna dedykowany tym działaniom projekt współfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Utworzenie rynku mleka A2 jest ogromną szansą dla polskich hodowców, producentów mleka i jego przetwórców. Na rynku amerykańskim produkty wytworzone z mleka A2 osiągają ceny dużo wyższe niż produkty konwencjonalne, co może w istotny sposób podnieść opłacalność produkcji! 

Głównym składnikiem białkowym mleka krowiego jest beta-kazeina (CSN2), która może występować w różnych wariantach, z których najpopularniejsze to A1 i A2. A2 to najstarszy wariant, z którego w wyniku mutacji, powstały kolejne. W przeszłości krowy produkowały mleko, które zawierało tylko formę beta-kazeiny w wersji A2. Odnosząc się do mleka A2, mówimy tylko o konkretnym rodzaju zawartego w nim białka, zwanym beta kazeiną, i niczym innym (nie tłuszczem ani węglowodanami).

Mleko A2 jest już dziś szeroko promowane na świecie jako korzystne dla osób cierpiących na nietolerancję białek mleka. Uznawane jest za czynnik prozdrowotny, który potencjalnie zmniejsza ryzyko pojawienia się stanu zapalnego lub reakcji alergicznej. Przeprowadzone badania potwierdzają, że u osób spożywających mleko A2 występuje mniejsza podatność na niestrawności czy wzdęcia.

Jedynym sposobem na stworzenie stada produkującego wyłącznie mleko A2 jest selekcja genetyczna. Hodowca, który chce poznać potencjał genetyczny swoich samic pod względem wariantu beta-kazeiny już od 6 grudnia może zgłaszać się do projektu, poprzez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej, który będzie aktywny właśnie od tego dnia. W ramach projektu mogą być genotypowane jałówki urodzone pomiędzy 01.09.2021 roku a 31.05.2022 roku.

Jeśli już dziś masz jakieś pytania odnośnie projektu, zapraszamy do kontaktu z doradcą hodowlanym pfhb.pl/doradztwo/doradztwo-hodowlane

Szczegółowe warunki uczestnictwa w projekcie znajdują się w Regulaminie.