PFHBiPM
Aktualności

Ziarno kukurydzy w żywienia bydła mlecznego

Marlena Zaremba | | Informacje

Kiszonka z kukurydzy jest kluczowym komponentem dawek pokarmowych w stadach krów mlecznych. 16 marca w Wysokiem Mazowieckiem w zagłębiu mlecznym województwa podlaskiego, zorganizowano konferencję na temat „Produkcji ziarna kukurydzy na potrzeby żywienia zwierząt”. W roli prelegenta wystąpiła m.in.: Anna Jatkowska, doradca żywieniowy PFHBiPM.

Podczas konferencji poruszono szereg zagadnień związane z uprawą i wykorzystaniem kukurydzy.

– Aby uzyskać pełną efektywność uprawy kukurydzy, należy zadbać o właściwe stanowisko i dobór odmiany, zbilansowanie i precyzję w nawożeniu oraz dokładność i terminowość zabiegów – mówił prof. dr hab. Tadeusz Michalski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Równolegle warto zadbać o obniżenie nakładów – dodaje. Aby racjonalność nakładów była skuteczna, musi być oparta na gruntownej znajomości agrotechniki i ekonomii. Istotny jest wybór poziomu intensywności, dostosowanie nakładów do warunków siedliskowych oraz zwiększenie tempa i precyzji stosowania poszczególnych zabiegów.

Anna Jatkowska, doradca żywieniowy z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka omówiła ocenę wartości pokarmowej kiszonki oraz jakości zakiszania na podstawie analizy NIRS z elementami oceny organoleptycznej.

Podstawową analizę paszy możemy wykonać już w gospodarstwie, kierując się oceną organoleptyczną wg tzw. klucza królewieckiego, obejmującego: zapach, smak, barwę oraz strukturę. Stale rosnąca wydajność krów zmusza nas jednak do stosowania precyzyjnych, a jednocześnie szybkich analiz pasz, tak aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby wysokowydajnych zwierząt. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu metody NIRS – opartej na regresji względem metody referencyjnej i dokonującej pomiarów w bliskiej podczerwieni. Pozwala to na określeniu wartości pokarmowej pasz, a także jakości procesu zakiszania, które są niezbędne przy każdym prawidłowym i ekonomicznym bilansowaniu dawki pokarmowej.
Podczas spotkania rolnicy, którzy przywieźli próby kiszonki z kukurydzy mogli skorzystać z przeprowadzenia analizy paszy w przenośnym laboratorium NIRS.

Konferencję zrealizowano w ramach programu Seeds for Future przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie wraz z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu.

 

fot. PODR w Szepietowie