PFHBiPM
Aktualności

Wyjazd studyjny OZHB w Opolu

Zofia Borowska-Dobrowolska | | OZHB w Opolu

OZHB w Opolu już po raz 24. zorganizował, w dniach 14–15 listopada 2019 r., wyjazd na hanowerskie, największe na świecie targi rolnicze pod dachem Agritechnica.

Wyjazd rozpoczął się zgodnie z harmonogramem, punktualnie o 4.00 rano. W drodze do Hanoweru, już o godzinie 11.00, uczestnicy mieli okazję zwiedzić jeden z zakładów produkcyjnych należących do Amazone, umiejscowiony pod Lipskiem. Przywitano nas poczęstunkiem, kanapkami z bogatym przybraniem z ciepłą kawą. Gdy nabraliśmy sił po podróży, poznaliśmy historię firmy i podstawowe o nim fakty – tak przygotowani ruszyliśmy na zakład. Zaskoczeniem dla zwiedzających był fakt nietaśmowego wytwarzania urządzeń, co jest spowodowane dużą personalizacją zamówień. Oprowadzający nas emerytowany pracownik zakładu Thomas Vogler z dużym zaangażowaniem odpowiadał na wszystkie pytania dotyczące produkcji oraz doboru maszyn do swoich potrzeb, wszystko to tłumaczył nam na język polski Martin Ziaja – prezes OZHB w Opolu i organizator wyjazdu. Podczas zwiedzania liczyły się nie tylko maszyny ale też ludzie. Mieliśmy okazję dowiedzieć się np. którzy z pracowników biorą udział w międzyzakładowych mistrzostwach piłki nożnej – jak się okazało nasz gospodarz był ich pomysłodawcą, a oddział pod Lipskiem jest nieprzerwanym zwycięzcą mistrzostw.

Po sprawnym obejrzeniu Amazone znaleźliśmy czas na dodatkowy punkt programu – zatrzymaliśmy się pod monumentalnym Pomnikiem Bitwy Narodów, wybudowanym na 100-lecie bitwy z 1813 r., upamiętniającym porażkę Napoleona poniesioną w tym krwawym starciu.

Po południu dojechaliśmy do urokliwej miejscowości Osteroda am Hartz. Po zakwaterowaniu w hotelu, przed zaplanowaną kolacją, był czas na zwiedzanie miasta.

Następnego dnia już o godzinie 10.00 przekraczaliśmy bramy targowe, by przez siedem godzin poznawać nowości technologiczne z całego świata. O 12:30 zostaliśmy oficjalnie, ale ciepło, przywitani przez dyrekcję DLG, organizatora targów i współorganizatora wyjazdu, po czym mogliśmy odpocząć posilając się przygotowanym dla nas posiłkiem, by ruszyć do kolejnych hal wystawowych. Na tegorocznej Agritechnice której hasłem przewodnim było: „Globalne rolnictwo – lokalna odpowiedzialność” za innowacje uwzględniające współgranie produktywności z ochronę zasobów i klimatu, przyznano 39 srebrnych medali i tylko jeden złoty medal za eAutoPower – elektryczny napęd kół maszyny towarzyszącej ciągnikowi – rozwiązanie wprowadzone przez John Deere przy współpracy z firmą Joskin. O wszystkich firmach które były zgłoszone, oraz o zwycięzcach można więcej przeczytać na stronie internetowej targów agritechnica.com

Podziękowania należą się partnerowi i sponsorowi wyjazdu, firmie Agro-Eko, dzięki której wyjazd był możliwy.


Wizyta w Amazone / Lipsk

Pomnik Bitwy Narodów / Lipsk

Agritechnica 2019 / Hanower