PFHBiPM
Aktualności

Wycieczki hodowców do Laboratorium Mleka

Wanda Stoczkowska | | RZHBiPM we Wrocławiu

Dnia 3 marca br. przy współpracy z PFHBiPM, Regionalny Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka we Wrocławiu zorganizował wyjazd hodowców z okolicy Kamiennej Góry, do Laboratorium Oceny Mleka w Kobiernie.

W wyjeździe wzięło udział ośmiu hodowców. W siedzibie Federacji wysłuchaliśmy prezentacji przedstawiającej nowe Raporty Wynikowe, które hodowcy zaczną dostawać już w maju 2020 r., a następnie zwiedziliśmy Laboratorium Oceny Mleka.

Kierownik LOM – Roman Kręciołek pokazał nam, jak wykonywane są badania pasz, badania cielności z mleka i najważniejsze; badanie składu mleka. Hodowcy zobaczyli na własne oczy, jak wykonuje się takie badania. Byli bardzo zaskoczeni skalą ilości badań oraz ich prawie całkowitą automatyzacją. Hodowcy podkreślali, że to, co dzieje się z ich mlekiem po wykonaniu próbnego udoju, jest bardzo ciekawe. Było więc o czy rozmawiać w czasie długiego powrotu.

Korzystając z okazji, chlelibyśmy bardzo serdecznie podziękować inspektorowi nadzoru z Rejonu Oceny Poznań – Tadeuszowi Andrzejukowi, za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.