Wszystko dla mleka najwyższej jakości
O Plebiscycie Mlecznych Laurów oraz roli branży mleczarskiej w Polsce w wywiadzie dla TVP 3 Olsztyn mówił Andrzej Steckiewicz, Wiceprezydent PFHBiPM i Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego.
– Co stoi za produktem końcowym, czyli mlekiem w sklepie? Ciężka praca, wyrzeczenia, pot, jakość i doskonały wyrób w pięknym środowisku, jakim jest Warmia i Mazury. Nie ma lepszych warunków, ponieważ zdrowe i czyste środowisku sprzyja produkcji żywności. Wszyscy chcemy żyć długo, zdrowo i bogato – i mleko to przynosi. Jakość produkowanego mleka w Polsce i wyrobów mleczarni jest coraz lepsza. Hodowcy zrobili wielki postęp i sprawili, że produkowane mleko jest doskonałej jakości – przyznał Andrzej Steckiewicz.
Podczas rozmowy padły pytania o zmiany w branży mlecznej na przestrzeni ostatnich lat. Wiceprezydent PFHBiPM podkreślił rolę wejścia do Unii Europejskiej i dynamicznego rozwoju gospodarstw w kraju, a także doskonałym wyposażeniu hodowli.
– Gospodarstw jest mniej, ponieważ następuje konsolidacja i restrukturyzacja, ale z kolei produkcja mleka ulega zwiększeniu. Zanotowaliśmy wzrost produkcji i wydajności, a Polska przekroczyła ponad 9 tysięcy kilogramów od sztuki, co sprawia, że jesteśmy w gronie najlepszych w Europie. Potencjał i możliwości są bardzo duże – zaznaczył.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt wsparcia hodowców przez PFHBiPM, co w rozmowie podkreślił Andrzej Steckiewicz. – Reprezentuję firmę, która dostarcza wielu narzędzi w postaci doradztwa żywieniowego, hodowlanego, oceny surowca i pasz czy laboratorium genetycznego bydła. Robimy wszystko, by mleko było najwyższej jakości. PFHBiPM to 13 własnych obiektów, 10 siedzib, 4 regiony oceny. Zatrudniamy niemal tysiąc osób. Posiadamy flotę ok. 700 samochodów, z których korzystają nasi pracownicy – zootechnicy i inspektorzy. Posiadamy 4 laboratoria oceny, w tym 3 oceny pasz oraz laboratorium genetyczne, w którym możemy m.in. zbadać cielność krowy na podstawie próbki mleka. To, co robimy jako PFHBiPM oraz Związek jest działaniem w kierunku postępu naukowego, a finanse, które zostają przeznaczone na te działania, to najlepsza inwestycja – powiedział.
Wiceprezydent przedstawił także dane, dotyczące spożycia mleka w Polsce, czy eksportu mleka do innych krajów UE oraz spoza UE (m.in. Malezja, Indonezja, Chiny). Zachęcił również do wspierania hodowców i wybierania polskich produktów mlecznych.
Całość wywiadu dostępna na stronie: https://olsztyn.tvp.pl/77023218/16424