Wpływ koronawirusa na branżę mleczarską – ocena Copa-Cogeca
Copa-Cogeca podkreśla, że wybuch pandemii i rozprzestrzenianie się Covid-19 oraz powiązane środki podejmowane przez rządy w celu jego powstrzymania spowodowały nagłe zamknięcie większości usług gastronomicznych na kontynencie. Miało to z kolei ogromny wpływ na dostawców podmiotów świadczących te usługi w całym sektorze rolnym.
Sektor rolny stoi obecnie w obliczu bezprecedensowych okoliczności spowodowanych przez zewnętrzne dla rolnictwa czynniki. Coraz więcej sektorów rolno-spożywczych wykazuje jasne oznaki zakłóceń na rynku. W oparciu o te informacje Sekretariat Copy wysłał szereg pism do Komisji Europejskiej, w których zaapelowano o wprowadzenie konkretnych środków finansowanych spoza budżetu WPR. Copa-Cogeca jest rozczarowana, że nie została na tym etapie podjęta żadna decyzja w sprawie wsparcia dla sektora rolnego. W tych trudnych czasach europejskim rolnikom i ich spółdzielniom razem z partnerami z łańcucha rolno-spożywczego udało się utrzymać stabilne dostawy bezpiecznej, przystępnej cenowo żywności o wysokiej jakości dla milionów obywateli UE podczas niedawnego wybuchu pandemii COVID-19. Europejscy rolnicy będą dokładać do tego wszelkich starań również w przyszłości. Na tym polega europejskie bezpieczeństwo żywnościowe w praktyce.
Copa-Cogeca docenia wysiłki podejmowane przez Unię Europejską i państwa członkowskie w celu zapewnienia płynnego funkcjonowania rynku wewnętrznego, jednak zwraca uwagę na potrzebę ukierunkowana środków rynkowych dla branży rolnej, w tym środków nadzwyczajnych, finansowanych spoza budżetu WPR. Copa i Cogeca żywią głęboką nadzieję, że Komisja Europejska wspierana przez kraje członkowskie poważnie rozważy niezbędne środki ochrony tych europejskich sektorów najszybciej jak to możliwe.
W tym trudnym czasie rolnicy i ich spółdzielnie dokładają wszelkich starań, by każdego dnia dostarczać konsumentom w całej Europie bezpiecznej, przystępnej cenowo żywności o wysokiej jakości. W tej chwili dostawy artykułów rolno-spożywczych są stabilne.
Sekretariat Copa-Cogeca współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych oraz z instytucjami europejskimi, by zapewnić skoordynowaną i skuteczną reakcję w perspektywie krótko i długoterminowej.
Copa-Cogeca pragnie wyrazić uznanie dla wszystkich, którzy w pocie czoła pracują, by zaradzić kryzysowi zdrowia publicznego wynikającego z epidemii Covid-19. W łańcuchu dostaw żywności zaangażowani ludzie dają z siebie całą siłę, czas i oddanie, by sprostać jakże ważnemu zadaniu, jakim jest wykarmienie ludności. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapewnić, że systemy żywnościowe będą dalej funkcjonowały w sposób zrównoważony i skuteczny przez cały okres trwania tego kryzysu i restrykcji dotyczących wychodzenia z domu.
Copa zaznacza, że chce współpracować z instytucjami europejskimi w ramach zorganizowanego dialogu, by zapewnić skoordynowaną i skuteczną odpowiedź na epidemię Covid-19 zarówno w czasie trwania tego kryzysu, jak i w jego następstwach.
Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły opublikowanie przez Komisję wytycznych w sprawie zarządzania granicami jako pierwszy krok we właściwym kierunku. Wprowadzenie „uprzywilejowanych korytarzy” przyniosło pewną poprawę w porównaniu z poprzednimi tygodniami, jednak wciąż spotykamy się z pewnymi zakłóceniami w regionach najbardziej dotkniętych epidemią. Apelujemy do Unii Europejskiej o dalsze wdrażanie koniecznych środków, by zapewnić, że rynek jednolity, a zwłaszcza europejskie rolnictwo, będą funkcjonować bez zakłóceń.
Ponadto, biorąc pod uwagę kolejne ograniczenia i restrykcje, należy umożliwić rolnikom i spółdzielniom dalsze prowadzenie działalności, by zagwarantować codzienne dostawy żywności i produktów ubocznych obywatelom Unii Europejskiej. W związku z tym należy wprowadzić wszelkie środki, dzięki którym można będzie chronić działalność rolniczą i jej łańcuch wartości oraz zagwarantować jej utrzymanie. Z perspektywy rolnictwa potrzebne są solidne środki rynkowe we wszystkich sektorach finansowane funduszami spoza budżetu WPR.
Zdaniem Copa-Cogeca nastroje na rynku produktów mlecznych są bardzo negatywne, a ceny spadają w szczycie sezonu. Ceny niektórych produktów mlecznych dramatycznie spadły, w tym ceny odtłuszczonego mleka w proszku, które gwałtownie zbliżają się do poziomu ceny interwencyjnej. Wywiera to już ogromną presję na ceny zbytu. Wzywamy do pilnego podjęcia działań w celu wdrożenia niezbędnych środków i uruchomienia prywatnego przechowywania wszystkich produktów mleczarskich (odtłuszczonego mleka w proszku, wszystkich rodzajów serów, masła, w tym mrożonego mleka bawolego i/lub skrzepu bawolego). Mogłoby to korzystnie wpłynąć na zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego przez cały rok. Ważne jest również, aby ocenić wpływ zamknięcia szkół na dostawy mleka i produktów mlecznych dla dzieci w szkołach i uniknąć niepotrzebnych ograniczeń wynikających z prawa konkurencji sytuacji siły wyższej.
Wszystkie organizacje zrzeszone w Copa-Cogeca jak i organizacje współpracujące dokładają wszelkich starań, aby przedstawić Komisji Europejskiej bieżącą sytuację wszystkich sektorów rolno-spożywczych. Decyzje związane z pomocą powinny być podjęte szybko, ponieważ każdy dzień zwłoki powoduje pogorszenie sytuacji finansowej gospodarstw.