PFHBiPM
Aktualności

Wielkopolscy hodowcy zwiedzili Podlasie

Paweł Reszel | | Wielkopolski ZHiPB

Podlasie to kraina, której obszar tylko częściowo pokrywa się z obszarem województwa podlaskiego. Podlasie obejmuje południowo-zachodnią część województwa podlaskiego, wschodnią część województwa mazowieckiego oraz północną część województwa lubelskiego. To, co cechuje ten Region, to cisza, spokój, piękne zielone krajobrazy, pełne dziewiczych lasów, rzek i rozlewisk. To tam, w pierwotnych lasach króluje łoś, bóbr, gronostaj, a nade wszystko żubr – król Puszczy Białowieskiej. Został on właśnie w tych okolicach został ocalony przed całkowitym wyginięciem i rozpoczął swe nowe życie na wolności. Jeszcze bardziej zachwycają tutejsze drewniane cerkwie, bardzo kolorowe, zadbane i zdobne. Wszystkie nadal żywe i wykorzystywane, bowiem prawosławie na Podlasiu kwitnie. 

Kolejny wyjazd szkoleniowo-turystyczny, który już wpisał się w tradycję działalności Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła odbył się w Polsce w Regionie Podlaskim. W pierwszym dniu uczestnicy, w drodze do celu, mieli możliwość zwiedzenia Warszawy, w szczególności zabudowę części Starego Miasta. Kolejny dzień to przejazd do Supraśla, gdzie oprócz zwiedzania zabudowań Pałacu Archimandrytów ważnym punktem było zapoznanie się z historią obronnej Cerkwi. Następnym punktem była wizyta w lokalnym Browarze Waszczukowe. Po zwiedzeniu zakładu i zapoznaniu się z jego historią i technologią produkcji przyszedł czas na degustację. Hodowcy z wielką radością skosztowali każdego rodzaju piwa, jakie wytwarzał zwiedzany zakład.

Trzeci dzień rozpoczął się od rejsu łodzią po Kanale Augustowskim. Startując z Augustowa, uczestnicy przepłynęli przez jezioro Necko oraz Białe Augustowskie i zakończyli rejs przy Sanktuarium Maryjnym wStudzienicznej. Następnie grupa przejechała do miejscowości Wigry – gdzie zwiedzano zespół zabudowań pokamedulskich, ulokowany nad przepięknym jeziorem Wigierskim. Uroki tego miejsca docenił również papież Jan Paweł II, który przebywał w dawnym klasztorze przez kilka dni. Kolejny dzień wyjazdu poświęcony był na zwiedzanie wszelkich zabytków Białegostoku i poznawanie historii miasta.

Nie zabrakło także typowego dnia branżowo-szkoleniowego. W tym dniu wizytę złożono w laboratorium mleka w Jeżewie Starym, które przeprowadza badania mleka na potrzeby prowadzenia oceny wartości użytkowej Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka na region Oceny Wschód. Uczestnicy po zapoznaniu się z zasadami działalności laboratorium i z ofertą Federacji mieli okazję obejrzenia sprzętu laboratoryjnego, który na co dzień służy wielu hodowcom. Kolejnym punktem były odwiedziny w Gospodarstwie Rolnym Wiesława Kuleszy. Wielkopolscy hodowcy zgodnie uznali, że każda wizyta w kolejnym, innym gospodarstwie pokazuje ciekawsze, nowsze i różne rozwiązania w produkcji mlecznej.

W przedostatnim dniu grupa udała się do Olsztyna – miasta posiadającego bardzo bogatą historię. Podczas spaceru zwiedzano najważniejsze zabytki miasta,  m. in.: Zamek Kapituły, Bazylikę św. Jakuba czy Rynek Starego Miasta. Natomiast w ostatnim dniu w powrotnej drodze grupa zatrzymała się w Toruniu. Drugie co do wielkości miasto w województwie kujawsko-pomorskim uchodzi za jedno z najstarszych miast w Polsce. W Toruniu była okazja do zapoznania się z zabytkami, np. średniowiecznym zespołem miejskim, które w roku 1997 zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po wyczerpaniu programu wyjazdu wszyscy zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy i miłymi wspomnieniami wrócili do swoich domów.