PFHBiPM
Aktualności

Wielkopolscy hodowcy podbijali Włochy

Paweł Reszel | | Wielkopolski ZHiPB

Włochy – malownicze Państwo pełne zabytków starożytnych położone w południowej Europie było w tym roku docelowym miejscem wyjazdu szkoleniowo – turystycznego hodowców zrzeszonych w Wielkopolskim Związku Hodowców i Producentów Bydła. Jesienny wyjazd to już tradycja Wielkopolskiego Związku. Niemniej corocznie zmierza w innym kierunku.

W pierwszym dniu wyjazdu uczestnicy w drodze do Italii jadąc przez Austrię przejechali drogę wysokogórską Grossglocknerstrasse, gdzie podziwiać mogli największy lodowiec Pasterz. Przejazd po ostrych serpentynach zaserwował wyśmienite widoki górskie jak również lekki dreszczyk emocji podczas pokonywania coraz wyższych partii górskiej trasy.  Kolejny dzień wyjazdu został poświęcony branży rolniczej. Zwiedzono Muzeum Parmezanu, gdzie uczestnicy poznali tradycję i technikę wyrabiania serów znanych na całym świecie. Była możliwość zobaczenia urządzeń niezbędnych przy ich produkcji. Na koniec wycieczki w muzeum, możliwość degustacji serów z każdej fazy dojrzewania sprawiła, że uczestnicy zajadali się smakołykami serowymi. Podczas wyjazdu, grupa odwiedziła również hodowlę utrzymującą blisko 200 krów mlecznych. Było to gospodarstwo, w którym produkowane mleko przeznaczane było do produkcji właśnie Parmezanu. Hodowcy mogli zobaczyć inną  metodę hodowli bydła mlecznego krów. Szczególnym zainteresowaniem był system żywienia, ponieważ w dawce pokarmowej nie mogły występować kiszonki. Spowodowane było to wymaganiami jakie musi spełnić mleko używane przy produkcji tego sera. Głównym produktem skarmianym było siano i pasze treściwe. W powrocie do hotelu grupa zatrzymała się w Meranello – Muzeum Ferrari, światowej marki samochodów drogowych i sportowych gdzie zachwycano się poszczególnymi modelami samochodów Ferrari.  Poznano historię produkcji tych aut. Począwszy od pierwszych egzemplarzy wyprodukowanych przez markę Ferrari a skończywszy na miejscu w całości poświęconej sekcji sportowej i Formule 1.

Kolejne dwa dni wyjazdu poświęcone były na zwiedzanie wszelkich zabytków i na poznawanie historii Włoch. Były to takie miasta jak Bolonia gdzie podczas spaceru zabytkowymi ulicami zwiedzono miasto i jego urokliwe zakątki oraz wspaniałe obiekty, następny przystanek to Ferrara, miasto, które prezentuje bogate zabytki z czasów Średniowiecza i Renesansu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Trzecim miastem była Ravenna, która charakteryzuje się pięknymi widokami zabytkowej mozaiki.  Każde z tych miejsc ukazało urokliwe i malownicze miejsca, które budzą zachwyt. Piękne i potężne budowle wzniesiono przecież setki lat temu. Nie zabrakło również wyprawy do San Marino. To małe państwo, Republika, które jest enklawą Włoch położone w górach. Oprócz pięknie zachowanych zabytków ukazuje ta Republika jeszcze przecudowne widoki. W powrocie do hotelu tego dnia grupa miała okazje zwiedzić jedną z najstarszych winnic, które działają we Włoszech. Oprócz zapoznania się z technologią produkcji wina, zwiedzenia muzeum, hodowcy mieli okazję skosztowania różnych smaków i rodzaju wina.

Ostatnim punktem podróży był wyjazd do Wenecji. Jest to jedyne tak duże miasto położone całkowicie na wodzie. Oprócz przepłynięcia statkiem na Wybrzeże Słowiańskie uczestnicy udali się na Plac św. Marka. Nie mogło zabraknąć spaceru po najbardziej znanym moście świata – Rialto.

 W ostatnim dniu wszyscy zmęczeni, ale z uśmiechem na twarzy i miłymi wspomnieniami wrócili do swoich domów.