Warto było przyjechać!
Tradycji stało się zadość. Hodowcy z Zachodniego Pomorza jak co roku, znów odwiedzili urokliwe miejsce jakim jest malowniczo położony Młyn nad Starą Regą w Tarnowie. To właśnie tutaj od kilku lat Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka wraz z regionalnymi związkami organizuje „MLECZNE LAURY”.
W tym roku, hodowcy byli szczególnie dumni ze swoich osiągnięć bowiem dowiedzieli się, że w większości parametrów produkcyjnych i rozrodczych przekroczyli średnie krajowe. I za to między innymi podziękował i pogratulował im Prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik obecny na spotkaniu. Z uwagą, licznie zgromadzeni hodowcy zapoznali się z prelekcją Alicji Szultki Doradcy Ogólnego Federacji dot. dobrostanu krów w świetle nowych wymogów i dopłat oraz Pauliny Antolak, która zapoznała gości z działalnością Federacji jak i z wynikami krajowymi dotyczącymi produkcji, rozrodu i usług oferowanymi przez Federację. Oczywiście, z dużą niecierpliwością hodowcy oczekiwali ogłoszenia wyników i rankingów za rok 2022. No i stało się. Oto pełna lista nagrodzonych hodowców w poszczególnych kategoriach.
Kategoria do 20 sztuk
- Kazimierz Sobczak – Bierzwnica
- Ryszard Adaśko – Storkowo
- Dariusz Misiak – Rogowo
Kategoria 21 – 50 sztuk
- ZDIZ Kołbacz Sp. z o.o., ferma Dębina
- Adam Gwiazda – Sobieradz
- Jacek i Marcin Adaśko – Storkowo
Kategoria 51 – 150 sztuk
- Grzegorz i Michał Kujawski – Nowe Resko
- Zdzisław Sobczak – Stare Resko
- Władysław Kostrubiec – Liszkowo
Kategoria 151 – 300 sztuk
- Stadnina Koni Bielin Sp. z o.o., ferma Kamionka
- PR Stuchowo Sp. z o.o.
- PP-H-U „FARMER” Bukowo Morskie, ferma Pęciszewko
Kategoria 301 – 500 sztuk
- OHZ Lubiana Sp. z o.o., ferma Boguszyny
- Horban Sp. z o.o. – Ciećmierz
- OHZ Mścice Sp. z o.o., ferma Kazimierz Pomorski
Kategoria powyżej 500 sztuk:
- OHZ Lubiana Sp. z o.o., ferma Nadarzyn
- ZDIZ Kołbacz Sp. z o.o., ferma Dębina
- K&B&A Rzeczyn Sp. z o.o.
Wśród nagrodzonych hodowców znaleźli się również hodowcy ras zachowawczych i tzw. kolorowych: Krzysztof Paruch (rasa zb), BAS Seńko Andrzej (rasa MO) i SR Juchowo (rasa brown swiss). Corocznie również nagradzane są indywidualnie Nasze czempionki laktacyjne oraz tzw. „stutysięcznice” (krowy, które osiągnęły w swoim życiu produkcyjnym min. 100 tys. kg mleka do 2022 roku włącznie). Tutaj, obok dominatora jakim jest od lat OHZ Lubiana (8 sztuk), stanęli również ZDIZ Kołabcz (3 sztuki), Agrofirma Witkowo (2 sztuki) i Salomea Biała (2 sztuki). OHZ Lubiana została nagodzona również za najwyższą w kraju wydajność suchej masy (1.025 kg tłuszczu i białka) oraz za najwyższy indeks ekonomiczny na Zachodnim Pomorzu..
Dopełnieniem „Mlecznych Laurów” była tak lubiana przez wszystkich loteria fantowa, w której znalazło się tyle fantów (ufundowanych przez sponsorów i regionalne związki hodowców), że wszyscy hodowcy zgromadzeni na spotkaniu byli „laureatami” tej sympatycznej loterii. Później już tylko obiad i refleksja, którą można przedstawić jednoznacznie. Sukces hodowców bydła mlecznego na Pomorzu Zachodnim (i nie tylko) jest wynikiem działającej w rolnictwie symbiozy dwóch organizmów hodowcy i Federacji. Rzetelna praca i wiedza daje poczucie pewności tego, że praca ma swój cel i perspektywy.