PFHBiPM
Aktualności

Warsztaty terenowe Makówiec 2021 r.

Łukasz Urbański | | Ocena wartości użytkowej

3 września byliśmy w gospodarstwie pana Patryka Chojnickiego w miejscowości Makówiec (pow. Lipno). To tu odbyły się, kolejne już w tym roku, warsztaty terenowe zorganizowane przez PFHBiPM Region Oceny Północ z/s w Minikowie wraz z firmą Agrol, De Heus i Lely.

O żywieniu wysokowydajnych krów szczegółowo mówił Adrian Kucharski z firmy De Heus. Podkreślał jak ważny jest dobór odpowiednich pasz treściwych i prawidłowe zbilansowanie dawki pokarmowej. Dodatkowo poruszył także kwestię wartości poszczególnych pasz objętościowych i maksymalne ich wykorzystanie w dawkach pokarmowych.

Opiekujący się  zwierzętami w gospodarstwie pana Patryka lekarz weterynarii Rafał Mordal podzielił się swoją wiedzą z uczestnikami spotkania na temat antybiotyków i działań profilaktycznych mających na celu minimalizację bądź unikanie ich stosowania, zwłaszcza leków o najwyższej priorytetowości.

Rozszerzeniem i kontynuacją tego tematu był niewątpliwie audyt somatyczny (higieny doju), przedstawienie oferty PFHBiPM przez Piotra Borkowskiego, doradcę ogólnego w PFHBiPM.

Przedstawiciel z firmy Lely  zaprezentował zautomatyzowany system doju oraz rozwiązania techniczne w oborze.

Wspaniała pogoda sprawiła, że na „warsztaty” przyjechało ponad 60 hodowców i producentów. Aktywność hodowców wskazuje na to, że PFHBiPM stara się poruszać tematy szkoleń będące obecnie na czasie.

Całość zakończył poczęstunek przy grillu, będący niewątpliwie świetną okazją do wymiany doświadczeń, uwag i opinii uczestników z organizatorami.   

Do zobaczenia następnym razem!