PFHBiPM
Aktualności

Warsztaty somatyczne z Mlekpolem

Marlena Zaremba | | Ocena wartości użytkowej

Wysokie komórki somatyczne i właściwa rutyna doju to główne tematy poruszone na warsztatach zorganizowanych wspólnie ze Spółdzielnią Mleczarską Mlekpol. 20 grudnia hodowcy z powiatu kolneńskiego odwiedzili gospodarstwo Janusza Wielbuta w Borkowie.

W roli prelegentów wystąpili doradcy: Sylwia Mucharska i Mariusz Idźkowski. Omówiono właściwą rutynę i higienę doju, dobrostan zwierząt, analizowano żywienie stada. Zaprezentowano również raporty wynikowe. Padło wiele pytań na temat stosowania antybiotyków u krów, szczególnie dyskutowano nad celowością ich stosowania u sztuk zasuszonych. Doradcy radzi: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Spotkanie z hodowcami było okazją do rozmów na temat korzyści płynących z posiadania stada pod oceną. Doskonałym przykładem jest samo gospodarstwo Pana Wielbuta, które osiąga wysokie wyniki produkcyjne i stale się rozwija. Na wiosnę planowane jest otwarcie nowobudowanej obory.

Ocena dostarcza niezbędnych informacji do zarządzania stadem, podejmowania decyzji odnoście żywienia, brakowania, jakości mleka, odchowu jałowic. To narzędzie pozwalające ekonomicznie produkować mleko. Potwierdził to również Andrzej Mieczkowski kierownik działu skupu Mlekpolu w Kolnie.

- Czynne uczestnictwo w Federacji przynosi wiele korzyści, na bieżąco macie informacje o każdej sztuce w stadzie. Prawdziwy hodowca dziś nie może prowadzić gospodarstwa, jeżeli nie ma wiedzy na temat każdej sztuki w swoim stadzie – mówił kierownik skupu.

Warsztaty mimo niesprzyjających warunków pogodowych odbyły się w ciepłej atmosferze. Hodowca przyjął nas z ogromną gościnnością. Dziękujemy.