PFHBiPM
Aktualności

Warsztaty „pod namiotem”…

Rafał Sieradzki | | OZHB w Koszalinie

Sezon wakacyjny ruszył pełną parą. Niektórzy wyjadą lub już wyjechali na obóz pod namiotami. My, tzn. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Okręgowy Związek Hodowców Bydła w Koszalinie oraz firma ARBENA postanowiliśmy również zorganizować dla hodowców bydła mlecznego spotkanie-warsztaty pod namiotami. Miejsce, w którym odbyło się szkolenie też nie było przypadkowe, bo niedaleko wyspy Wolin (typowy region turystyczny i wypoczynkowy) w zaprzyjaźnionym gospodarstwie K&B&A LTD sp. z o.o. z siedzibą w Rzeczynie. Gospodarstwo to posiada ok. 750 krów mlecznych, ze średnią wydajnością od krowy za rok 2021 – 12 318 kg mleka. Głównym tematem warsztatów było wykorzystanie hal tunelowych jako obiektów do utrzymywania bydła mlecznego. W tym celu została zaproszona do współorganizacji firma ARBENA, która zajmuje się dystrybucją i montażem hal tunelowych w Polsce, a produkowanych we Francji oraz wygrodzeniami dla bydła.

Na początku spotkania Pan Hubert Bricout współwłaściciel gospodarstwa zapoznał hodowców z 25-cioletnią historią hodowli, od momentu przejęcia firmy do czasów współczesnych. Czyli od 120 krów do 750. A z tego co dowiedzieliśmy się nieoficjalnie planowane jest zwiększenie stada, być może do 1000 sztuk. Na razie została powiększona hala udojowa z 2 x 18 do 2 x 26 stanowisk udojowych.

 Następnie zaproszeni hodowcy udali się na zwiedzanie obiektów inwentarskich, a w szczególności hal tunelowych, które służą w gospodarstwie jako obory dla krów mlecznych i jałowniki. W trakcie zwiedzania kursanci zapoznali się z zaletami takiego systemu utrzymania zwierząt. Szczegółowych informacji udzielili: właściciel gospodarstwa jak i przedstawiciel firmy ARBENA.

Z dużym zainteresowaniem hodowcy zwiedzali obiekty, które w dobie galopującej drożyzny, również w sektorze budownictwa inwentarskiego, są doskonałą i o wiele tańszą alternatywą w hodowli i utrzymaniu bydła mlecznego. Hale tunelowe, to również bardzo dobry model, spełniające wszelkiego rodzaju warunki dobrostanu zwierząt. Lekkie, ze świetnym mikroklimatem obiekty, to również „budynki”, które w bardzo krótkim czasie można zdemontować i ponownie zamontować. Według pana Huberta Bricout całkowity koszt budowy obiektów (hale, wygrodzenia, korytarz gnojowy, zadaszony stół paszowy), to, w przeliczeniu na jedną krowę ok. 7 800 zł. Myślę, że tańszego obiektu nie znajdziemy na polskim rynku!

W rozmowach „kuluarowych” okazało się, że wśród zaproszonych hodowców, są osoby, które mają w planach postawienie podobnych obiektów, a te warsztaty jeszcze bardziej je w nich utwierdziły i sądzę, że przyspieszyły podjęcie tej decyzji. Znów „strzał” w dziesiątkę, a propos zapotrzebowania na tematykę warsztatów dla hodowców bydła mlecznego.

A swoją drogą, patrząc na „zadowolone” krowy nasunęła mi się myśl, że co jak co, ale pod namiotem, to one mają cały czas wakacje. Trudno nie być w takim przypadku szczęśliwym.

Dyrektor Biura OZHB w Koszalinie – Rafał Sieradzki