PFHBiPM
Aktualności

Warsztaty dla hodowców RO Poznań ciąg dalszy

Paweł Reszel | | Wielkopolski ZHiPB

W dniu 18 października 2019 roku w Sali naradowej w Kobiernie, odbyło się spotkanie z cyklu „warsztaty dla hodowców”. Udział w nich wzięli zootechnicy z HZZ Żołędnica wraz z głównym hodowcą, oraz zootechnicy z gospodarstwa Mróz Sp. z o.o.

Warsztaty podzielone zostały na kilka etapów. Najpierw przedstawiono ofertę SOL-a, którą skrupulatnie omówiła Katarzyna Kamola. W swoim wystąpieniu wyjaśniła ona działanie programu oraz bardzo zachęcała do korzystania z niego zwłaszcza w tak dużych oborach w  jakich uczestnicy szkolenia pracują na co dzień. Później Doradca Zootechniczny Marcin Zwoliński dla przypomnienia, objaśnił raz jeszcze funkcje raportów wynikowych, a także na co szczególnie mają najbardziej zwracać uwagę zootechnicy przy analizie po próbnym udoju. W kolejnych częściach warsztatów inspektor nadzoru Paweł Reszel przedstawił program DoKo, który wspomaga nie tylko na oszacowanie najlepszych buhajów dla stada, ale także pozwala w jak największym stopniu wyeliminować spokrewnienie. Omówiono również pozostałe usługi, które świadczy PFHBiPM, ze szczególnym naciskiem na badanie cielności PAG. Nie omieszkano także przedstawić możliwości rabatów jakie może hodowca uzyskać przechodząc na e-dokumenty lub korzystając z SOL-a.

Na koniec całą grupę oprowadzono po laboratorium oceny mleka, żeby zaprezentować jakimi możliwościami dysponuje nasza firma. Tu również szczegółowo omówiono aparaturę do badania cielności, podczas której zachęcano do korzystania z tej nowej i bardzo ekonomicznej usługi. Trzeba przyznać, że uczestnicy szkolenia byli pod wielkim wrażeniem jaki nowoczesny sprzęt pracuje w takim laboratorium i jak dużo można uzyskać korzystając z oferty PFHBiPM.