PFHBiPM
Aktualności

W saunie mleka nie udoisz – Temat na czasie!

Arkadiusz Kaźmierczak | | Doradztwo żywieniowe

Dla nas ludzi, zbliża się najlepszy czas w ciągu całego roku – lato – ładujemy wtedy swoje baterie światłem i ciepłem. Jednak nasze zwierzęta odbierają to zupełnie inaczej! 

+ 20°C jest dla nas miłą przygrywką do naprawdę ciepłych dni, ale dla krów mlecznych stanowi naprawdę duży problem! Kiedy temperatura przekracza + 20°C, komfort termiczny krów ulega poważnemu zachwianiu. Obserwujemy wtedy zmniejszenie poboru paszy, spadek wydajności mlecznej i zapalenia wymienia, ale też problemy z rozrodem. Nasze krowy stają się ospałe, dużo czasu spędzają na leżeniu, szukają cienia oraz świeżego powietrza.

Pamiętajmy, współczesna krowa to prawdziwa „fabryka” produkująca mleko 

Do wyprodukowania 1 litra mleka przez wymię musi przepłynąć ponad 400 litrów krwi. Zatem, aby żyć i produkować, zwierzę musi pozbyć się z organizmu olbrzymiej ilości ciepła. Krowa wypaca i wydycha z powietrzem do otoczenia około 30 litrów wody dziennie, którą musi uzupełnić, dlatego w upalne dni spożycie wody może wzrastać nawet dwukrotnie do poziomu 180 litrów. Jednocześnie przy dużym stadzie, odprowadzana z organizmu woda daje tysiące litrów, które należy wyeliminować z pomieszczeń, by wysoka wilgotność nie utrudniała termoregulacji zwierzęcia.

Zapraszamy do obejrzenia materiału, w którym radzimy jak zaradzić przegrzewaniu krów oraz jak ulżyć zwierzętom w możliwie najbardziej efektywny sposób.