PFHBiPM
Aktualności

W Lubianie poznano wroga…

Rafał Sieradzki | | OZHB w Koszalinie

Tak, tak… To fakt. W piątek (25.11.2022) dzięki uprzejmości Naszego Związkowca OHZ Lubiana Sp. z o.o., który użyczył nam siedzibę oraz obiekty inwentarskie, PFHBiPM Przedstawicielstwo w Koszalinie, OZHB w Koszalinie oraz firma Acrylmed sp. z o.o. zorganizowaliśmy szkolenie teoretyczno-praktyczne pod hasłem „Mastitis – poznaj wroga”. Było to już kolejne spotkanie w bloku tematycznym poruszającym aspekty higieny doju i jej wpływu na zdrowotność i dobrostan krów mlecznych.

  • W malowniczej sali pałacu wybudowanego w 1900 roku przez rodzinę von Szroeder zebrali się zaineresowani hodowcy aby wysłuchać części teoretycznej związanej z mastitis, chorobą wymienia, która przynosi ogromne spustoszenia nie tylko w organizmie krowy, ale również w kieszeni hodowcy. Tą częścią zajął się Dariusz Ochmański inspektor z Polskiej Federacji przedstawiając temat nie tylko od strony teoretycznej, ale również jak to wygląda w praktyce wykorzystując swoje doświadczenie zootechniczne. Nic tak nie przemawia do człowieka jak wymierna strata pieniędzy, wynikająca często z codziennych zaniedbań. Nikomu źle nie życząc, najlepiej uczyć się na cudzych błędach, a najlepiej słuchając dobrych rad.
  • Następnie, krótką prezentację swoich produktów zaprezentował przedstawiciel handlowy firmy Acrylmed Roman Afiniec prezentując szeroką gamę środków do higieny doju. Po części teoretycznej, kursanci i organizatorzy przemieścili się na fermę do Nadarzyna gdzie specjalista ds. produkcji zwierzęcej OHZ Lubiana Piotr Hołubowski, podczas południowego doju zapoznał gości z modelem pracy hodowlanej w firmie i organizacją doju w gospodarstwie. Należy dodać, że nasz Gospodarz, to jedna z czołowych hodowli w kraju, specjalizująca się w produkcji mleka. W końcu znikąd nie bierze się wydajność prawie 14 000 kg od krowy (dane za 2021 rok). To efekt żmudnej i konsekwentnej pracy.

Oczywiście w trakcie szkolenia było mnóstwo pytań i wyrazów uznania za tak funkcjonującą hodowlę. Na zakończenie szkolenia, wróciliśmy w gościnne progi pałacu w Lubianie i przy smacznym obiedzie wraz z prezes Małgorzatą Wysoczańską podsumowaliśmy pobyt i podzieliliśmy się wzajemnie uwagami jak tego poznanego już „wroga” bezpowrotnie zniszczyć. To trudne, ale nie niewykonalne. Łaciński aforyzm powiada: Si vis pacem, para bellum – Chcesz pokoju, gotuj wojnę. Myślę, że w przypadku wroga jakim jest mastitis można sparafrazować to powiedzenie: Nie chcesz wojny stosuj właściwą profilaktykę. Jadąc z powrotem w stronę Koszalina pomyślałem, że kiedy ten wróg jednak się pojawi, warto mieć odpowiednie narzędzia w postaci wiedzy. A tej, nigdy za mało! Do zobaczenia na następnych warsztatach.

Dyrektor Biura OZHB Rafał Sieradzki