PFHBiPM
Aktualności

Lipcowa wystawa w Sitnie

Adam Kłopotek | | Lubelski ZHBiPM

W dniach 5–7 lipca na terenach wystawowych w Sitnie odbyła się XXXIII Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Do Sitna przyjechało ponad 300 firm z całej Polski. Byli to: producenci maszyn i urządzeń rolniczych, dystrybutorzy nawozów, pasz, środków ochrony roślin, ogrodnicy, instytucje związane z rolnictwem oraz firmy handlowe. Pogoda dopisała i wystawę odwiedziło około 40 tysięcy zwiedzających z Lubelszczyzny i regionu, a także delegacje z Ukrainy i Czech.

Najważniejszym punktem całej imprezy była Wystawa Zwierząt Hodowlanych,podczas której150 hodowców zaprezentowało swoje najlepsze okazy. W piątek i sobotę wystawiane zwierzęta zostały poddane ocenie, wszyscy hodowcy otrzymali stosowne dyplomy za prezentację, a sztuki nagrodzone tytułami czempiona, wiceczempiona czy superczempiona odpowiednie puchary od organizatorów i sponsorów. Podczas sobotniej uroczystości nagrody odebrali również laureaci konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”.

Głównym organizatorem wystawy bydła mlecznego była tradycyjnie Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Oddział w Lublinie.

Ekspozycja bydła mlecznego została tradycyjnie dofinansowana z Funduszu Promocji Mleka. Trzydziestu jeden hodowców zaprezentowało 57 szt. zwierząt w tym 30 szt. krów w pięciu grupach i 27 szt. jałówek w czterech grupach. Były to zwierzęta ras: polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, białogrzbietej i simentalskiej. Sędzią głównym był Sławomir Piejaś, któremu asystowali Janusz Tercjak oraz Agata Trojanowska, wszyscy z PFHBiPM.

Ocena bydła mlecznego to bardzo interesujący element wystawy. Sędzia w szczegółowy sposób omawiał każdą grupę ocenianych zwierząt oraz każdą ocenianą sztukę, uzasadniając dlaczego uplasowała się na tym, a nie na innym miejscu. W trakcie oceny na ringu wybrano i udekorowano 9 czempionów i 12 wiceczempionów. Superczempionem wśród krów została sztuka z nr kat. 46 rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej hodowli Pana Mariusza Mateńki z Fiukówki (gmina Krzywda powiat Łukowski), a z pośród jałowic sztuka z nr kat. 7 hodowli Pana Tomasza Pietrzaka z Radoryża Kościelnego z tej samej gminy i powiatu.

Po raz trzynasty mogliśmy podziwiać dzieci w konkursie oprowadzania cieliczek. Tradycyjnie już, w czasie pokazu, zapełniły się trybuny, trudno było przedostać się do obleganego ringu, Widowiskowy pokaz został zorganizowany przez SHiUZ w Bydgoszczy i PFHBiPM, a przeprowadzony przez Adama Budzyńskiego dyrektora SHiUZ Oddział w Zamościu. Sponsorami tego konkursu były PFHBiPM, SHiUZ w Bydgoszczy, LODR w Końskowoli, spółdzielnie mleczarskie: SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim, OSM w Krasnymstawie i SM w Rykach oraz Starostwo Powiatowe w Zamościu i firma Blattin.


fot. Michał Rodak