PFHBiPM
Aktualności

Urodziny Kaśki...

Elżbieta Tomaszkiewicz | | Wielkopolski ZHiPB

W dniu 28.08.2019 r. nietypową uroczystość zorganizował wielkopolski hodowca z Krotoszyna Maciej Pohl. Bohaterką tego dnia była krowa o imeniu Kaśka, która ukończyła właśnie 11 rok życia.

W czasie tak długiego jak na krowę życia, Kaśka o numerze PL005186444037 wyprodukowała ponad 142 tys. kg mleka o średniej zawartości tłuszczu 3,93% oraz białka 3,26%.

W swojej dotychczasowej maksymalnej laktacji (była to 7. laktacja) wyprodukowała 18 569 kg mleka.

Jako pierwiastka doskonale rokowała na przyszłość, gdyż w 1. laktacji wyprodukowała 12 900 kg mleka. W swoim dotychczasowym życiu urodziła 9 cieląt.

Jedenaste urodziny tej krowy to dla hodowców poważna uroczystość zorganizowana aby uhonorować zwierzę długowieczne i wysokowydajne. Takich sztuk życzyli by sobie wszyscy gospodarze utrzymujący bydło.

Maciej Pohl jest członkiem i działaczem Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Krotoszynie (pełni funkcję skarbnika koła) oraz struktur regionalnych, czyli WZHiPB gdzie zasiada w zarządzie związku. Od wielu lat korzysta z usług Federacji poddając swoje stado ocenie wartości użytkowej krów. Informacje o składzie mleka uzyskane w raportach wynikowych po próbnych dojach służą mu do zarządzania stadem w taki sposób, aby osiągać wysokie wydajności oraz dochować się jak najlepszych krów. Jest aktywnym użytkownikiem SOL, korzysta z badań PAG, oraz badania paszy w laboratorium PFHBiPM.

Dążenie do wysokiej wydajności i długowieczności zostało uhonorowane pamiątkowym grawertonem oraz nagrodą od dyrektora regionu Oceny Poznań PFHBiPM, Mariusza Chrobota, oraz prezesa Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła, Przemysława Jagły.

Na uroczystość zostali zaproszeni również pracownicy PFHBiPM, za co serdecznie dziękujemy hodowcy i życzymy wielu sukcesów w hodowli oraz długiego i wydajnego życia…nie tylko krowie Kaśce.