PFHBiPM
Aktualności

Trudny, ale dobry rok

Mateusz Uciński | | HiChB

Rok 2020 nie był łatwym rokiem ani dla Polski, ani dla całego świata. Epidemia SARS-CoV-2 znacznie przedefiniowała nasze życie zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i gospodarczej, a skutki tych zmian zapewne będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Pandemiczna rzeczywistość nie rozpieszczała również hodowców bydła, którzy musieli zmierzyć się z wieloma obostrzeniami, prowadzić swoje gospodarstwa i produkcję mleka w trudnym okresie kwarantanny. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka również mocno odczuła skutki epidemii, zmuszona była do realizacji usług w stanie wysokiego zagrożenia epidemicznego. Mimo krótkiego przestoju w próbnych udojach (wiosną 2020 r.), wyjątkowo sprawnie udało się naszej organizacji wrócić na właściwe tory funkcjonowania, czego dowodem mogą być opublikowane właśnie dane za rok 2020 dotyczące oceny i hodowli bydła mlecznego. Kiedy porówna się wyniki pracy rodzimych hodowców w kontekście wcześniejszych, spokojniejszych lat, nie widać drastycznych zmian w statystykach, a te, które wystąpiły, są raczej skutkiem działania ekonomii i zwyczajnych praw rynku, niż zawirowań związanych z pandemią i towarzyszącymi jej obostrzeniami.

Aby to Państwu zaprezentować, Temat Miesiąca, w najnowszym, majowym numerze czasopisma poświęciliśmy właśnie analizie tego, jak wyglądał ubiegły rok w świetle danych statystycznych. Przedstawiamy sylwetki hodowców o najwydajniejszych stadach, a także prezentujemy krowy – rekordzistki w mleczności. Pokazujemy również jak wyglądał rok 2020 w kwestii wykonania zadań hodowlanych i pracy jaką wykonali selekcjonerzy Działu Hodowli PFHBiPM.

Oprócz tego w nr. 5. „Hodowli i Chowu Bydła” przeczytacie Państwo o upadłości spółdzielni mleczarskiej „Bielmlek” z Bielska Podlaskiego, odwiedzicie z nami gospodarstwa, aby zapoznać się z ich osiągnięciami, a także oprowadzimy Was po Małopolskim Centrum Biotechniki w Krasnym.

Życzymy miłej lektury Hodowla i Chów Bydła

W celu zamówienia pojedynczego numeru zapraszamy na stronę sklep.polskafederacja.pl