PFHBiPM
Aktualności

Szkolenie dla hodowców w Krotoszynie

Aneta Neneman | | Doradztwo ogólne

W dniu 8 listopada 2019 r. w Krotoszynie, odbyła się kolejna z cyklu konferencja pt.: „Genomowanie i transfer zarodków – Biotechnologie wspierające postęp hodowlany w gospodarstwie”. Organizatorem konferencji był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, biuro powiatowe w Krotoszynie.

W konferencji wzięło udział kilkudziesięciu hodowców bydła mlecznego z powiatów: krotoszyńskiego, kaliskiego, pleszewskiego oraz ostrowskiego.

Podczas konferencji wykłady prowadziła między innymi Aneta Neneman, doradca zootechniczny z Regionu Oceny Poznań PFHBiPM, omawiając dwa tematy:

  • „Ocena wartości użytkowej – niezbędne informacje i najnowsze narzędzia (ocena, doradztwo żywieniowe, doradztwo zootechniczne, badanie PAG – test badania cielności z próbki mleka, SOL – internetowy dostęp do zarządzania stadem) oraz ich wykorzystanie w pracy hodowlanej,
  • „Wykorzystanie genotypowania i selekcji genomowej w zarządzaniu stadem bydła mlecznego (genotypowanie zwierząt, indeks ekonomiczny, nowe wartości w ocenie WH, DoKo)”.

Po wykładach rozpoczęła się ożywiona dyskusja z wykładowcami. Uczestnicy byli bardzo zaciekawieni tematami omawianymi przez prelegentów. Wielkie zainteresowanie wzbudziła możliwość wykorzystania testów PAG, jak również program SOL.