PFHBiPM
Aktualności

Szkolenia w zakresie projektu „A2A2 nowa droga produktów mlecznych...

Maciej Bujnik | | Hodowla

Szkolenia w zakresie projektu „A2A2 nowa droga produktów mlecznych – zastosowanie selekcji genomowej w produkcji żywności o obniżonej alergenności” rozpoczęte!

18 marca 2022 roku odbyło się pierwsze szkolenie dla hodowców, zorganizowane w ramach realizowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka projektu: „A2A2 nowa droga produktów mlecznych – zastosowanie selekcji genomowej w produkcji żywności o obniżonej alergenności”.

Gospodarzem inauguracyjnego szkolenia był Ośrodek Hodowli Zarodowej Przerzeczyn Zdrój Sp. z o. o. Gospodarstwo to zostało wybrane nieprzypadkowo. Jest to bowiem jedna z nielicznych w Polsce hodowli, która produkuje mleko A2A2 i ma stałego odbiorcę tego surowca.

Szkolenie, jak wszystkie w zaplanowanym cyklu, zostało podzielone na dwie części – wykładową oraz praktyczną. O godzinie 11:00, zgodnie z zaplanowanym początkiem szkolenia, wszystkich przybyłych hodowców powitał Jarosław Bereźnicki – prezes OHZ Przerzeczyn Zdrój oraz Leszek Hądzlik – prezydent PFHBiPM. Następnie rozpoczęła się pierwsza, teoretyczna część spotkania. Moderatorem dyskusji, jak i pierwszym prelegentem, była Agnieszka Nowosielska – dyrektor ds. Hodowli. Jej prezentacja dotyczyła walorów mleka A2A2, oraz różnic związanych z jego właściwościami w stosunku do mleka konwencjonalnego. Opowiedziała również o samym projekcie, zasadach uczestnictwa dla hodowców oraz planowanych działaniach.

Drugim prelegentem była Marta Gozdek – kierownik Laboratorium Genetyki Bydła. Jej zadaniem było wyjaśnienie hodowcom czym, ze względu na budowę, różni się mleko A2A2 od mleka konwencjonalnego. Przybliżyła również zagadnienia związane z genotypowaniem.

Ostatnim prelegentem był Paweł Przybylak – doradca ds. Hodowli. Jego wykład dotyczył pracy hodowlanej, jaką musi wykonać hodowca, aby przystosować swoje stado do produkcji mleka A2A2. Przedstawił zasady selekcji samic, a także precyzyjnego, indywidualnego doboru buhajów.

Po części wykładowej przyszła kolej na warsztaty praktyczne. Prowadziła je Katarzyna Rzewuska – kierownik Centrum Genetycznego Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Magdalena Rzepka-Kucharska – główny hodowca OHZ Przerzeczyn Zdrój. Hodowcy dokładnie zapoznali się z wynikami hodowlanymi stada w Przerzeczynie oraz dowiedzieli się w jaki sposób zostały one osiągnięte.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Hodowcy zadawali mnóstwo merytorycznych pytań. Widać było, że mleko A2A2 wzbudziło olbrzymią ciekawość.

Samo szkolenie okazało się ogromnym sukcesem. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. W związku z tym wszystkich chętnych do wzięcia udziału w następnych szkoleniach zapraszamy do kontaktu z odpowiednimi doradcami ds. Hodowli:

Region Oceny Centrum – Jarosław Pindel tel. 661 808 029 – szkolenie 23 marca 2022 roku

Region Oceny Wschód – Mieczysław Kopiczko tel. 661 808 003 – szkolenie 24 marca 2022 roku

Region Oceny Północ – Krystian Korytkowski tel. 661 808 004 – szkolenie 29 marca 2022 roku

Obowiązują zapisy – liczba miejsc ograniczona!