PFHBiPM
Aktualności

Szepietowo wraca ze zdwojoną siłą

Marlena Zaremba | | 2021

Po rocznej przerwie hodowcy wystawili do konkursu najpiękniejsze zwierzęta, a wystawcy zaprezentowali bogatą ofertę targową. 4 i 5 września odbyła się w Szepietowie XXVII Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym. Wszyscy czekali na to wydarzenie. To było święto podlaskiego rolnictwa i tryumf hodowlany bydła mlecznego.

Wystawa już po raz dwudziesty siódmy odbyła się na terenach wystawowych Agroarena Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Tegoroczna edycja cieszyła sią niebywałą frekwencją zwiedzających, jak i wystawców.

Na szepietowskim ringu rywalizowało 27 hodowców bydła mlecznego. Zwierzęta zaprezentowano w czternastu kategoriach, łącznie 106 sztuk zwierząt. Oceny zwierząt dokonała komisja pod przewodnictwem Mirosława Anaczkowskiego. Sędziowie podkreślili wysoki poziom prezentowanych zwierząt i dobre przygotowanie do prezentacji.

Na wystawie tryumfowały zwierzęta Państwa Żochowskich z Kamińskich Wiktorów oraz Adama Pietruszyńskiego z gospodarstwa Straduny. Za najpiękniejszą krowę uznano LIZZIE 118 Anny Żochowskiej, a VEELA 719 Stanisława Żochowskiego otrzymała superczempiona w kategorii jałowica młodsza. W kategorii jałowice starsze tytuł superczempiona otrzymała jałowica ELWIRA należąca do Pana Adama Piertuszyńskiego.

Prezentujemy wyróżnione zwierzęta w poszczególnych kategoriach:

 

Ogólnopolska Szkoła Młodych Hodowców

W ramach Ogólnopolskiej Szkoły Młodych Hodowców 16 młodych adeptów sztuki fitterskiej z województwa podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i lubelskiego nabyło wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu żywienia, pielęgnacji, mycia, strzyżenia i oprowadzania bydła. Młodzież w wieku od 13 do 23 lat już od 31 sierpnia trenowała na szepietowskim ringu pod czujnym okiem instruktora Radosława Słupikowskiego. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas Wystawy na niedzielnym pokazie. Zwycięzcą konkursu został Kacper Saganowski, który debiutował w roli fittera. Kacper wraz z Pawłem Juszczukiem w nagrodę pojadą do Europejskiej Szkoły Młodego Hodowcy w Battice.

Konkurs młodych hodowców

Stałym akcentem szepietowskich Wystaw jest konkurs dla najmłodszych hodowców. Dzieci w przedziale wiekowym 6-11 lat zaprezentowały się z hodowlanymi „pupilami”. Konkurs zebrał tłumy widzów, a dzieci swoimi wypowiedziami nie raz zaskoczyły dorosłych. Szczególnie mały Stanisław skradł serce publiczności. Z dumą stwierdził, że jego ulubionym zajęciem jest praca na polu. Mając u siebie takich młodych hodowców jesteśmy spokojni o przyszłość hodowli na Podlasiu.

Co za akcja!

W Szepietowie miała miejsce pierwsza odsłona tegorocznej edycji „Akcja QQ” na Podlasiu. Analizie poddano 76 prób na zawartość suchej masy w kukurydzy. Wyniki badań posłużyły do określenia optymalnego terminu jej zbioru. Wszyscy hodowcy otrzymali certyfikaty z datą optymalnego koszenia kukurydzy. Dodatkowo badano pasze w „laboratorium pod chmurką”. Natomiast doradcy żywieniowi i ogólni przeprowadzili setki rozmów z hodowcami, udzielając im porad przydatnych w efektywnej produkcji mleka.

Mlekoś podbija Szepietowo

Do Szepietowa zawitał po długiej przerwie Mlekoś wraz ze swoim stoiskiem promocyjnym sfinansowanym w ramach Funduszu Promocji Mleka. Dla najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji. Przez dwa dni dzieci miały okazję bawić się na stoisku z naszymi animatorami. Było malowanie krowy, kule powietrzne, gigantyczna tarcza, fotobudka, malowanie twarzy, tatuaże i wiele wiele innych zabaw. Każdy znalazł coś dla siebie. W rolę wodzireja wcieliła się nasza pracownica, która z powodzeniem rozbawiała odwiedzających stoisko.

Tegoroczna Wystawa w Szepietowie zorganizowana, nietypowo bo we wrześniu, cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Pogoda sprzyjała zwiedzaniu terenów wystawowych i podziwianiu najpiękniejszych okazów zwierząt. Pierwszy weekend września można uznać za udany. Gratulujemy wszystkim hodowcom! Mamy nadzieję się z Wami spotkać w Szepietowie już w czerwcu.