PFHBiPM
Aktualności

Sukces genotypowania!

Laboratorium Genetyki Bydła | | Laboratoria

Polski rynek usług genomowych jest jednym z najmłodszych tego typu rynków w Europie, a zarazem najbardziej dynamicznie rozwijającym się. Od początku istnienia Laboratorium Genetyki Bydła z/s w Parzniewie obserwujemy ciągły wzrost liczby zgenotypowanych sztuk bydła mlecznego.

W 2022 roku w Laboratorium Genetyki Bydła zgenotypowano jak dotąd rekordową liczbę prawie 26 tys. osobników, a zatem o ponad 12 500 sztuk więcej niż w 2021 roku, co stanowi wzrost o 95%. Również patrząc na liczbę prób przesłanych do laboratorium w ramach szacowania genomowej wartości hodowlanej obserwujemy ponad 77% wzrost wykonanych analiz.

Laboratorium Genetyki Bydła koncentruje swoje działania przede wszystkim na genotypowaniu samic rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej do celów szacowania genomowej wartości hodowlanej. Jednak coraz więcej hodowców bydła mlecznego decyduje się również na korzystanie z dodatkowych usług oferowanych przez laboratorium tj. kontroli pochodzenia czy analizy szczególnych cech genetycznych. W 2022 roku wykonano 2221 badań zleconych w ramach kontroli pochodzenia oraz 3944 analizy zleconych w celu określenia szczególnych cech genetycznych.  

Laboratorium realizuje również szereg projektów badawczych. W 2022 roku zakończono projekt pn. „A2A2 - nowa droga produktów mlecznych  – zastosowanie selekcji genomowej w produkcji żywności o obniżonej alergenności”, który odniósł niewątpliwy sukces, w związku z czym w 2023 roku odbędzie się jego kontynuacja. LGB współpracuje również z Uczelniami Wyższymi m.in. Politechniką Bydgoską czy Uniwersytetem Wrocławskim, przy różnych projektach badawczych, a także wykonuje usługę genotypowania dla Związków Litewskich.

Laboratorium Genetyki Bydła koncentruje swoje siły na stałym poszerzaniu oferty oraz zwiększaniu wydajności laboratorium. Od 2022 roku jako jedyne laboratorium w Polsce korzysta z najnowocześniejszej mikromacierzy Illumina w wersji XT, co umożliwia zbadanie jednocześnie aż 96 osobników w  trakcie jednej analizy. Nasze laboratorium w 2022 roku zdołało 2 – krotnie zwiększyć swoją wydajność. Obecnie możliwe jest przeprowadzenie analizy genotypowania dla prawie 1600 próbek w ciągu tygodnia.

Wszystkie powyższe dane świadczą o coraz większym zainteresowaniu hodowców monitorowaniem genetycznym swojego stada za pomocą usług świadczonych przez Federację.  Hodowcy mają świadomość, że genetyka jest już wręcz niezbędnym narzędziem w selekcji zwierząt i jest to jedyna droga do rozwoju stada, a także poprawy ekonomiki produkcji mleka.