PFHBiPM
Aktualności

Spotkanie pokrojowców Europejskiej Federacji Bydła Simentalskiego we Włoszech

| Informacje

W kwietniu tego roku odbyło się kolejne  spotkanie grupy roboczej Europejskiej Federacji Bydła Simentalskiego (ESF) we Włoszech . Włoskie stowarzyszenie hodowców ANAPRI na miejsce spotkania wybrało farmę La Fattoria w Pavia di Udine. Reprezentantami z Polski byli nasi pracownicy Działu Hodowli PFHBiPM:  Damian Cholewa oraz Mateusz Zbiciak.

W kwietniu tego roku odbyło się kolejne  spotkanie grupy roboczej Europejskiej Federacji Bydła Simentalskiego (ESF) we Włoszech . Włoskie stowarzyszenie hodowców ANAPRI na miejsce spotkania wybrało farmę La Fattoria w Pavia di Udine. Reprezentantami z Polski byli nasi pracownicy Działu Hodowli PFHBiPM:  Damian Cholewa oraz Mateusz Zbiciak. Celem tej grupy roboczej jest harmonizacja ocen cech linearnych wg katalogu cech w aplikacji Fleck Score we wszystkich krajach europejskich korzystających z tego sytemu. Polska-rozważa przystąpienie do dominującego w Europie sytemu oceny typu i budowy bydła simentalskiego i Fleckvieh. Kolejnym celem jest zapewnienie profesjonalnych szkoleń dla przedstawicieli z różnych krajów w zakresie tematów hodowlanych. W warsztatach we Włoszech uczestniczyła rekordowa liczba uczestników - 39 klasyfikatorów z 13 krajów członkowskich ESF. W pierwszym dniu zajęć praktycznych wszyscy uczestnicy indywidualnie oceniali 6 krów za pomocą systemu Feck Score, po czym ich oceny były porównywane z oceną referencyjną wykonaną przez głównych kwalifikatorów z Niemiec oraz Austrii. Po analizie wykonanych ocen wróciliśmy do zwierząt aby omówić różnice w ocenach i harmonizować oceny wszystkich szczegółowych cech, tak by oceny były porównywalne. Drugi dzień był dniem wykładowym  podczas którego  Dr Lorenzo Degano przedstawił program hodowlany dla Fleckvieh we Włoszech. 

Następnie głos zabrał Dr Dieter Krögmeier, który przeanalizował oceny nóg oraz racic, umięśnienia, głębokości klatki piersiowej  w Niemczech, Austrii, Czechach i we Włoszech. Główny wykład dnia nosił tytuł „Fleck Score – analiza historii sukcesu” w którym dr Krögmeier przeanalizował wpływ cech linearnych i opisowych  a także zauważanych wad na długość życia krów. Ponownie poruszono problem skracających się tylnych strzyków oraz ich tendencji do krzyżowania się.

Kolejnym wykładowcą był dr Christian Fürst. Jego wykład dotyczył szacowania  wartości hodowlanych dla zdrowotności racic w rasie simentalskiej.

Podczas tegorocznego spotkania pożegnaliśmy  dr Dietera Krögmeiera,  który odchodzi na emeryturę po ponad 24 latach. Dostarczał on przez lata wielu cennych  analiz, którymi podzielił się z wszystkimi zainteresowanymi hodowlą bydła simentalskiego i Fleckvieh.

Ostatnim punktem spotkania było wystąpienie przedstawiciela każdej organizacji hodowlanej uczestniczącej we warsztatach na temat cech które uważają za istotne  i które powinny znaleźć się w systemie Fleck Score.  Omówiono również te cechy, które sprawiają największy problem  w ocenie. Przedstawiono propozycję kilku nowych cech linearnych, które być może w przyszłości będą częścią aplikacji Fleck Score.

Mateusz Zbiciak