Spadek dochodów rolników w 2018 roku w UE
Według danych szacunkowych udostępnionych przez Eurostat rzeczywiste dochody z działalności rolniczej w 2018 roku były o 3% niższe niż w roku 2017. Dochody przedsiębiorstw były niższe o 7%.
Warunki produkcji różną się w krajach członkowskich Unii Europejskiej co również przekłada się na dochodowość. Dla przykładu w Danii spadek dochodów był największy w porównaniu z rokiem 2017, gdy tymczasem w Słowenii znacząco wzrosły, choć w 2017 roku spadły o ponad 15%. W wielu państwach tj. Belgia, Szwecja, Litwa, Polska dochody spadły, a we Francji, Finlandii, we Włoszech udało się je utrzymać na podobnym poziomie. Złe wyniki prawdopodobnie wynikają z ekstremalnych warunków pogodowych, z którymi musieli się borykać rolnicy. Północną część Europy dotknęła ogromna susza, a południe kontynentu od października walczyło z powodziami. Sekretarz generalny Copa – Cogeca potwierdził, że dane statystyczne prezentowane przez Eurostat są odzwierciedleniem złych warunków klimatycznych. Niepokojące jest to, że w 2019 roku prawdopodobnie dochody po raz kolejny będą miały tendencje spadkowe, ponieważ zasiewy w wielu krajach mocno ucierpiały z powodu pogody. Zdaniem Copa – Cogeca państwa członkowskie powinny wdrożyć jak najwięcej narzędzi zarządzania ryzykiem. Komisja Europejska powinna lepiej przewidywać i podejmować odpowiednie działania. Dzięki zmniejszeniu zatrudnienia o 1,5% w 2018 roku spadek dochodów z produkcji został po części wyhamowany. W tym samym czasie rolnicy odczuwali wzrost kosztów produkcji, które w 2019 roku również będą utrzymywać tendencje wzrostowe. W 2018 roku wzrosły gównie ceny:
- – maszyn i narzędzi rolniczych o 29%;
- – paliw o 15,2%;
- – materiałów budowlanych o 7% (niektóre źródła podają, że w ostatnim roku ceny materiałów budowlanych wzrosły aż o 32%);
- – środków ochrony roślin o 4%;
- – pasz o 3,5% (w związku z suszą wzrost cen pasz będzie jeszcze większy);
- użytków rolnych o prawie 42%.