PFHBiPM
Aktualności

Skąd wzięły się święte krowy w Indiach?

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Standardem w Indiach jest widok tych ssaków na środku drogi. Nawet w dużych miastach, jak Mumbai czy Delhi, chodzą one po chodnikach, kryją się w cieniu samochodów, leżą na ulicach, czasami zaglądają do sklepików albo skubią warzywa na straganach.

Teksty starowedyjskie przekazują, iż poza sklepieniem nieba znajduje się niebiańska krowa. Słońce i Księżyc to jej dzieci, a światło jest mlekiem. Natomiast zgodnie z hinduistycznymi pismami, krowa jest uosobieniem staroindyjskiej bogini Prythiwi. A żaden Hindus nie narazi się na gniew matki wszystkich żywych istot, czyli ludzi, zwierząt i roślin. Postać tej ważnej dla hinduzmu bogini pojawia się również jako Djawaprythiwi – połączenie nieba z ziemią.

Innym źródłem jest jeden z najświętszych tekstów hinduskich „Puranie”. Zapisano tu, że krowa o imieniu Kamdhenu wyłoniła się dawno temu spośród oceanów stworzenia i od tego czasu spełnia ludzkie życzenia. Hindusi wierzą też, że by dostać się po śmierci do nieba, muszą przekroczyć mitologiczną rzekę prowadzeni przez świętą krowę Kamdhenu, którą muszą wtedy trzymać mocno za ogon. Dlatego często po śmierci człowieka, lokalnemu braminowi rodzina zmarłego daje krowę.

Nie tylko wierzenia i lęk przed złą karmą powodują, że krowy są traktowane w sposób szczególny. Również świecka konstytucja Indii zawiera zapisy zobowiązujące władze do ochrony tych zwierząt. Jednakże w większości stanów obowiązują miejscowe przepisy i wyjątki od nich, które dopuszczają m.in. zabijanie starych i chorych krów. Mimo to, nie jest to mile widziane i często bywa powodem konfliktów.

Indie to nie tylko święte krowy. Wśród czczonych zwierząt są także małpy, pawie, tygrysy czy nawet szczury. Zakres kultu jest nieco inny w przypadku każdego ze zwierząt. Żadne z nich nie ma jednak tak uprzywilejowanej pozycji jak krowa.

Źródło: https://r.pl/blog/indie-skad-wziely-sie-swiete-krowy