PFHBiPM
Aktualności

Sektor mleczarski w Turcji

Dorota Śmigielska | | Rynek mleka

Turcja z rozległymi łąkami i pastwiskami, wielkim potencjałem hodowlanym, wyjątkowo bogatym asortymentem produktów, strukturą klimatyczną obejmującą 4 pory roku, erudycją przedsiębiorców, robi zdecydowane kroki, aby stać się jednym z wiodących na świecie, krajem zajmującym się rolnictwem i hodowlą.

Turcja, z produkcją mleka przekraczającą 22 miliony ton, jest 3 największym w Europie i 8 największym producentem mleka na świecie.

Produkcja mleka

Całkowita produkcja mleka w Turcji wykazała znaczny rozwój w ostatnich latach. Z wyjątkiem lat 2015 i 2016, w których nastąpił niewielki wzrost całkowitej produkcji mleka (odpowiednio 0,1% i 0,8%), całkowita wielkość produkcji mleka wszystkich gatunków podwoiła się w okresie piętnastu lat i wzrosła o ponad 70% w ciągu ostatniej dekady.

Dostawy mleka krowiego (milion ton)

Liczba dostaw mleka krowiego wzrosła o ponad 26% w ciągu pięciu lat, w wyniku wzrostu produkcji mleka i rozwijającego się przemysłu przetwórczego. Ponieważ 50% całkowitego mleka krowiego jest dostarczane do przetwórców, reszta jest sprzedawana za pośrednictwem rynku nieformalnego, spożywana w  gospodarstw domowych oraz wykorzystywana do karmienia zwierząt itp.

Produkcja mleka spożywczego (x 1000 ton)

Według oficjalnych statystyk produkcja świeżego mleka w Turcji wzrosła o 25% w ciągu ostatnich pięciu lat. Oprócz podnoszenia świadomości konsumentów, wzrostu dochodów i zmian nawyków żywieniowych, realizowany w ciągu ostatnich siedmiu lat Projekt Mleka Szkolnego doprowadził do zwiększenia spożycia mleka.

Produkcja sera, jogurtu i masła (x 1.000 ton)

Ser to specjalny i wyjątkowy produkt mleczny dla Turków, zwłaszcza na śniadanie. Według oficjalnych statystyk ser jest jednym z wiodących produktów zarówno na rynku krajowym, jak i w handlu zagranicznym.

Spośród wszystkich produktów mlecznych produkowanych w Turcji jogurt ma drugą pozycję co do wielkości produkcji, a następnie mleko płynne. Jako tradycyjny nabiał: ayran i jogurt są spożywane prawie we wszystkich częściach Turcji.

Handel zagraniczny

Wartość eksportu produktów mlecznych rośnie od 2012 r., z wyjątkiem 2015 r., w którym całkowita wartość eksportu jest znacznie niższa (prawie 25%) niż średni wzrost. Wskaźnik samowystarczalności w Turcji szacuje się na niewiele powyżej 100%.