PFHBiPM
Aktualności

Relacja ze szkolenia dla hodowców w Minikowie

Łukasz Urbański | | Kujawsko-Pomorski ZHB

21 lipca Kujawsko-Pomorski Związek Hodowców Bydła wraz z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Północ zorganizowały w Minikowie szkolenie, którego tematem było Zarządzanie okresem przejściowym u bydła mlecznego. Wykładowcą był dr Giovanni Gnemmi, lekarz weterynarii z Włoch pracujący dla hiszpańskiej firmy Bovinevet (Bovinevet Internacional Bovine Ultrasound Services & Herd Management). Temat główny podzielony został na trzy bloki tematyczne obejmujące:

  • zarządzanie zdrowiem krów w okresie ostatnich trzech tygodni ciąży;
  • zarządzanie porodem i okresem poporodowym;
  • wpływ siary na wzrost i rozwój cieląt oraz ich przyszłą produktywność.

Wykład zgromadził ponad stu dwudziestu słuchaczy, a o zainteresowaniu niech świadczy fakt, że sala wykładowa była pełna od godziny dziesiątej do szesnastej trzydzieści.  Wykład okazał się strzałem w dziesiątkę. Jak zwykle solidna praktyka poparta najnowszymi badaniami przyciąga najwięcej słuchaczy i budzi zainteresowanie.

Giovanni Gnemmi to nie tylko weterynarz ale także hodowca i praktyk w zarządzaniu oraz konsultant dużych i bardzo dużych ferm mlecznych w Europie, Ameryce Południowej, Chinach i na Bliskim Wschodzie. Przedstawione zagadnienia często tak oczywiste i proste w wykonaniu, a jednocześnie umykające uwadze w rutynie codziennej pracy wzbudziły wiele pytań ze strony słuchaczy. Nacisk na profilaktykę w obsłudze bydła i wypunktowanie strat powodowanych przez proste zaniedbania dały słuchaczom dużo do myślenia i weryfikacji swojej pracy w oborach.

Liczymy, że kolejne szkolenie odbędzie się już w oborze, gdzie dr Giovanni pokaże praktyczną stronę obsługi bydła mlecznego.