PFHBiPM
Aktualności

Pytanie Dnia: Po ilu dniach status krowy pokrytej zmienia się na do kontroli cielności?

Izabela Trochimiuk | | SOL – Pytanie dnia

Kalendarz wbudowany w SOL dba o to, by zaplanowane prace i terminy nie umknęły hodowcy niepostrzeżenie. O tym, w jaki sposób naliczają się daty dla poszczególnych zwierząt decydują ustawienia kalendarza.

Sztandarowym parametrem, który można obserwować gołym okiem jest zmiana statusu krów z „Pokryta” na „Do kontroli cielności”. W SOLu domyślnie ustawiona wartość wynosi 42 dni. Jest to optymalny czas po jakim lekarz badający pokrytą krowę jest w stanie stwierdzić ciążę u niej. Oczywiście, w każdym gospodarstwie może być przeprowadzane badanie cielności samic w innym terminie – wcześniej lub później.

Jeśli chcesz, żeby status krów w SOLu zmieniał się po innej liczbie dni niż 42 – nie ma problemu. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę Kalendarz, a następnie Kalendarz ustawienia. Na liście pokażą się wszystkie naliczenia kalendarza, które są determinowane domyślnie ustawionymi parametrami. Ustawienia dotyczące zmiany okresu badania na cielność krowy i jałówki to pierwsze dwa wersy. O tym, że dany parametr można zmienić, informuje niebieski kwadracik z ikonką ołówka i notatnika.