PFHBiPM
Aktualności

Pytanie dnia: Do którego pokrycia w SOLu dopisze mi się wynik testu PAG?

Izabela Trochimiuk | | SOL – Pytanie dnia

Generalnie – do ostatniego pokrycia wpisanego do SOLa. Co się zatem dzieje, że czasem wynik dogrywa się nie tam, gdzie powinien?

Test PAG, czyli test ciążowy na obecność glikoprotein ciążowych z mleka, najczęściej pobieranego na próbnym doju. Aby poddać badaniu samicę, należy spełnić jedynie dwa warunki. Musi minąć:

  • 28 dni od pokrycia oraz
  • 60 dni od ostatniego wycielenia.

Co ważne, obydwa te warunki muszą być spełnione, aby wynik badania dopisał się prawidłowo w SOLu.

Oznacza to zatem, że jeśli jeden z warunków nie będzie wypełniony – program będzie szukał kolejnego pokrycia, które spełnia oba powyższe warunki  (i jeśli takowe znajdzie, to tam dopisze wynik),

albo

wynik nie doczyta się, a jedynie pojawi w kolumnie z błędami – to w sytuacji, gdy program nie widzi żadnego innego pokrycia, które mogłoby spełnić powyższe warunki, lub po prostu takowego brak.

 

Wyniki testów, które znalazły się w ostatniej kolumnie pt. „Błąd”, po kliknięciu w liczbę, która je prezentuje, ukażą się poniżej, w tabelce. W ostatniej kolumnie pt. „Przyczyna braku rej.” podany jest powód niezapisania samicy wyniku testu. Fakt, że wynik ten nie został zarejestrowany, świadczy też liczba w kolumnie pt. „Zapisano” – jest ona pomniejszona o wyniki znajdujące się w kolumnie „Błąd”.