PFHBiPM
Aktualności

Pytanie Dnia: Czym są błędne cielności?

| SOL – Pytanie dnia

Mówi się, że nie myli się ten, kto nic nie robi – czyli o tym, czym są błędne cielności w SOLu. Chociaż nazwa sugeruje, że coś jest nie tak z cielnością, to tak naprawdę nie o nią samą chodzi – przyczyną, która powoduje wystąpienia tego komunikatu jest brak zarejestrowanego pokrycia w systemie PFHB, do którego przypisana jest ta cielność.

A dokładnie, komunikat ten pojawia się w sekcji alarmów i informuje o sztukach, którym do prognozowanej daty wycielenia pozostało 150 i mniej dni, a u których potwierdzenia pokrycia z systemu PFHB wciąż brak – czyli ma ono status WLA.

W takiej sytuacji należy się zwrócić do osoby, która przeprowadza inseminacje w stadzie i dowiedzieć się, dlaczego tego pokrycia jeszcze w systemie nie ma. Komunikat ten został wprowadzony w celu zapobiegania rodzenia się cieląt bez udokumentowanego pochodzenia, ponieważ nie raz i nie dwa okazywało się, że jałóweczki nigdy nie miały wpisanego ojca… 150 dni też jest po to, by w razie czego zdążyć z wprowadzeniem inseminacji przed upływem 180 dni od pokrycia - czyli limitu czasowego na wprowadzanie pokryć.