PFHBiPM
Aktualności

Pytanie dnia: Czym różni się krycie haremowe od krycia naturalnego w SOLu?

Izabela Trochimiuk | | SOL – Pytanie dnia
Krycia haremowe i krycia naturalne

– niby metoda ta sama, ale jednak nie do końca to to samo. Przynajmniej w SOLu. Aby zapisać krycie naturalne w programie, wystarczy z zakładki „Rozród” dodać buhaja do rozrodu (za pomocą opcji o takiej samej nazwie) jako żywe zwierzę. Wtedy taki osobnik pojawi się na liście buhajów do krycia, po wejściu w wykaz Buhajów i buhajków.

 

Natomiast w przypadku krycia haremowego – w SOLu przyjęliśmy zasadę, że buhaj będący w haremie, musi być obecny fizycznie także w gospodarstwie.

Jak zobaczyć w gospodarstwie, że dany buhaj jest nieobecny? Wystarczy spojrzeć na jego kartę buhaja – dla zwierzęcia obecnego w gospodarstwie, pod ramką z podstawowymi danymi będzie tabelka pt. „Przynależność” oraz więcej zakładek, w porównaniu z buhajem, który jest dodany do gospodarstwa tylko jako żywe zwierzę.

 

Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli hodowca jest w posiadaniu tego buhaja fizycznie, takie zwierzę należy przybyć do gospodarstwa przez zakładkę z menu „Przemieszczenia zwierząt” z opcji „Przybycie/rejestracja”. Tam po kolei wypełnić wszystkie obowiązkowe pola i voilà! Buhaj jest już w gospodarstwie, można dodać go do pokrycia haremowego SOLu.