PFHBiPM
Aktualności

Przed sezonem wystawowym

doradca hodowlany Paweł Przybylak | | Doradztwo hodowlane

Choć pogoda tego nie potwierdza, ale jest zima. Nie prowadzimy prac polowych, mamy więc trochę więcej czasu, aby przyjrzeć się naszym zwierzętom. Powinniśmy robić to jak najczęściej i jak najdokładniej. A wszystko to po to, aby wybrać te najlepiej zbudowane, te najpiękniejsze, te którymi chcielibyśmy się pochwalić przed sąsiadami, hodowcami i innymi bywalcami wystaw, ale przede wszystkim by uzyskać uznanie wykonanej pracy hodowlanej. Takich możliwości w tym roku na pewno nie zabraknie.  Z końcem wiosny i początkiem lata rozpocznie się sezon wystaw hodowlanych, do udziału w których bardzo gorąco namawiamy.

Jak co roku czekają nas 3 wystawy o zasięgu krajowym i około 16 wystaw regionalnych. Otwarcie sezonu rozpoczynamy od największej i najważniejszej, jubileuszowej XXX Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która odbyć się ma w dniach 12 – 14 maja 2023 roku na terenie Międzynarodowych Targów w Poznaniu. To wielkie święto Hodowców wielu gatunków zwierząt. Z całej Polski zostaną przywiezione zwierzęta, aby zaprezentować swoją urodę.  Wśród nich mogą, a nawet powinny pojawić się jałówki i krowy z naszych gospodarstw.

Wśród najwyżej ocenionych pod względem typu i budowy w roku 2021 i 2022 pierwiastek i krów starszych znalazło się wiele z oceną BD i EX, co tylko potwierdza, że mamy w swoich gospodarstwach piękne, pokrojowe zwierzęta.

Aby wziąć udział w wystawie wystarczy kontakt z doradcą ds. hodowli PFHBiPM pracującym na Państwa terenie.  Przyjedziemy, pomożemy wybrać zwierzęta, powiemy jak wstępnie przygotować je do wystawy.  Ostateczną pielęgnacją zwierząt bezpośrednio przed wystawą zajmą się fitterzy (więcej informacji o usłudze na stronie polskafederacja.pl w zakładce FITTING).

Już teraz możecie Państwo zapoznać się z naszymi poradnikami: „Pielęgnacja i przygotowanie bydła do wystawy” oraz „Jak oprowadzać bydło na wystawach”. Oba poradniki dostępne na naszej stronie internetowej www.pfhb.pl zakładka HODOWLA, pliki do pobrania PUBLIKACJE.

Szanowni Hodowcy jesteście posiadaczami pięknych zwierząt. Czekamy na zgłoszenia, jesteśmy do Państwa dyspozycji.