PFHBiPM
Aktualności

Precyzyjna selekcja samic z nowym raportem hodowlanym RW Indeksy

Małgorzata Grabowska | | Hodowla

Praca hodowlana w stadzie daje oczekiwane wyniki wtedy, gdy opiera się na precyzyjnych, kompleksowych i aktualnych danych o zwierzętach. Takich informacji dostarcza opracowany przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka najnowszy raport RW Indeksy. Już od stycznia 2021 roku będzie on dostarczany do hodowców w ramach usługi z zakresu oceny wartości użytkowej i hodowli. W zależności od zadeklarowanej metody uzyskiwania raportów, przekażemy go drogą mailową lub pocztą tradycyjną.

RW Indeksy to informacje o samicach rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, która jest najbardziej liczną rasą bydła mlecznego w Polsce. Raport zawiera zarówno podsumowanie poziomu hodowlanego całego stada jak i wykaz wszystkich samic z indeksami selekcyjnymi. Dane w raporcie zaprezentowane są w bardzo czytelny sposób, co sprawia że wskazanie najlepszych i najsłabszych samic w stadzie będzie dużo łatwiejsze niż dotychczas i pomoże w precyzyjnej selekcji. Z kolei dzięki informacji o wartościach Indeksu Ekonomicznego będzie można ukierunkować pracę hodowlaną na wzrost efektywności ekonomicznej prowadzonej działalności.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to zupełnie nowy raport i może rodzić wiele pytań i wątpliwości, dlatego przygotowaliśmy specjalny poradnik. Można się z nim zapoznać na naszej stronie internetowej pfhb.pl/raporty, a wkrótce trafi również do Państwa rąk razem z pierwszym raportem. Przewodnik w prosty, a jednocześnie szczegółowy sposób wyjaśnia co znajduje się w raporcie i jak go interpretować. Oprócz tego w styczniowym wydaniu miesięcznika Hodowla i Chów Bydła pojawi się artykuł, który w jeszcze szerszym stopniu wyjaśni zawarte w raporcie dane i będzie wprowadzeniem do  praktycznego jego wykorzystania („Najnowszy raport hodowlany RW Indeksy już do dyspozycji hodowców – Twoje stado w nowym ujęciu”).  A już w kolejnym numerze HiChB ukaże się artykuł, w którym szczegółowo podpowiemy jak efektywnie wykorzystać raport w pracy hodowlanej i do czego odnosić poszczególne wartości. Naturalnie, zawsze do Państwa dyspozycji pozostają nasi pracownicy – chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i doradzą. Mamy nadzieję, że raport RW Indeksy już niedługo stanie się nieodzownym elementem Państwa pracy hodowlanej i sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej precyzyjna, skuteczna i przyniesie pożądany efekt ekonomiczny.