PFHBiPM
Aktualności

Praktyka nauce

Mieczysław Kopiczko | | Doradztwo hodowlane

Wielce budujące są informacje, że na Wydziale Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w ramach kierunku Pielęgnacja zwierząt i animaloterapia oraz Behawiorystyka zwierząt pojawił się przedmiot, który bardzo zbliża naukę do praktyki. Jest to „Pielęgnacja i przygotowanie zwierząt do wystaw”. Przygotowanie zwierząt gospodarskich do wystaw jest to dziedzina dość nowatorska w Polsce, a nie jestem przekonany, czy gdziekolwiek w świecie wykładana.

Wiedza ta przekazywana jest głównie za pomocą poradników wydawanych przez organizacje hodowlane w krajach, gdzie wielką popularnością cieszą się wystawy i aukcje bydła. Umiejętności fitterskie przekazywane są także w szkołach młodych hodowców oraz na zasadzie przekazania wiedzy mistrz – uczeń. Dlatego Kierownik Zakładu Hodowli i Ochrony Zasobów Genetycznych Bydła prof. Witold Chabuz postanowił przeszkolić swoją kadrę naukowo-dydaktyczną w zakresie fittingu, aby ta dalej mogła przekazywać wiedzę studentom.

Szkolenie objęło zagadnienia teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne z żywymi zwierzętami.

Podczas pierwszego dnia w części teoretycznej „studenci” poznali definicję fittingu, jego elementy i wykorzystanie. Ponadto zapoznali się z krótką historią wystaw oraz ich celami. Przy poznawaniu kolejnych elementów sztuki fitterskiej mogli zapoznać się też ze sprzętem używanym w przygotowaniu zwierząt do prezentacji oraz właściwego ich użycia.

W drugim dniu szkolenia słuchacze mogli obserwować na żywo pokaz strzyżenia, a także osobiście spróbować użyć poznanych wcześniej sprzętów do zabiegów pielęgnacyjnych.

Ze słusznego założenia wyszedł prof. Chabuz, że trudno jest przekazać wiedzę o fittingu, jeśli nie wie się co to jest siniak po kopnięciu, czy też swędzące od sierści ciało. Wiedzę tą starali się w dniach 8 i 9 października 2020 r. w Gospodarstwie Doświadczalnym UP w Uhrusku przekazać praktycy, doradcy hodowlani Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka:  Mieczysław Kopiczko i Mateusz Zbiciak.

zdjęcia: Przemysław Jankowski