PFHBiPM
Aktualności

Polskie wsparcie tanzańskiej mleczarni

Izabela Trochimiuk | | Ciekawostki

Fundacja Ekonomiczna Polska-Afryka Wschodnia od 2008 roku prowadzi różne przedsięwzięcia w Afryce Wschodniej. Głównym celem projektów prowadzonych przez fundację jest odnajdywanie lokalnych potencjałów i wsparcie ich w rozwoju. Tym razem na warsztat została wzięta mleczarnia Kondiki w wiosce Mwika w Tanzanii, która pomimo międzynarodowego wsparcia przy zakupie m.in. sprzętu, nadal nie była w stanie wygenerować zysku i własnych środków na dalszy rozwój. 

Dzięki wsparciu udzielonemu spółdzielni rolników w wiosce Mwika i dołączeniu drugiej spółdzielni rozszerzono teren i zwiększono o kolejną setkę liczbę rolników, z którymi współpracuje mleczarnia Kondiki.

Z końcem 2020 roku zakończył się ten dwuletni projekt. W tym czasie dokonano wielu zmian, które już przynoszą wymierne rezultaty. Dzienny skup mleka nie wynosi już 2–2,5 tysiąca litrów mleka – w grudniu 2020 roku regularnie dochodził do 4,5 tysiąca litrów. Co ważne, z tego 3,5 tysiąca litrów jest przetwarzane i w formie różnych produktów trafia na lokalne rynki. Dla Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia to jednak nie koniec współpracy i zaangażowania w rozwój mleczarni Kondiki i spółdzielni mleczarskich z Kilimandżaro – pozostało wiele obszarów do dalszego rozwoju, a pewne jest, że w Afryce popytu na mleko jak i technologię do jego przetwórstwa nie zabraknie.

Źródło: https://www.wrp.pl/polska-mleczarnia-u-podnoza-kilimandzaro/
Fot. Gonia Zduńczyk; Budynek postkolonialny spółdzielni kawowej zamieniony w centrum wsparcia rolników w Uru